2009. május. 11. 21:10 Vétek György Utolsó frissítés: 2009. május. 12. 17:04 Gasztro

Nyaljunk sört!

Pár évvel ezelőtt még csak eszement divathóbortnak tűnt, mára azonban valóság lett. Lehet, hogy a sörfagylalt lesz 2009 nyári slágere?

Nem kizárt, hogy évtizedek múlva az áttörés éveként fogják az ideit emlegetni a gasztrotörténelem lapjain: az az esztendő, amikor a sörök már nem csak az itallapokra kerültek fel, hanem a jeges desszertek egyik meghatározó elemévé lettek. Néhány éve ugyan megjelentek a sörrel készült szörbetek és fagylaltok, de erre a legtöbben még csak mint a séfek múló hóbortjára tekintettek.

Mézes, szedres, búzasörös
Pedig – állítják Ausztráliától az USA-n át Belgiumig, Csehországig az efféle kalandot már kipróbált mesterek –, a sörrel készülő jeges desszertekhez sem kell több ügyesség vagy fáradtság, mint bármilyen más fagylalt elkészítéséhez. A végeredmény pedig annyira sikeres, hogy például a sydney-i Redoak Boutique Beer Café nevű sörfőzde sörözőjében naponta egy hordónyi sört használnak fel szörbetekhez és fagylaltokhoz. A legnépszerűbbek a szederízesítésű búzasörös, a mézes-sáfrányos ale-es és a strong ale-es gombócaik.

Kicsit közelebb, Prágában az U Medvidkůban és a Pivovar u Bulovkyban kóstolhatjuk meg a sörfagylaltot. Az utóbbi helyen komlózás – és erjesztés – előtti sörcefréből készül a többféle ízesítésű fagylalt, amely emiatt kesernyés ízkomponenseket nem tartalmaz, és hozzáadott cukor nélkül készül.

Újabban akár otthon is elnyalhatunk már egy sörös fagyit, megvehetjük, mint bármilyen más gyári jégkrémet. Elsőként az angliai Newcastle Brewery (a Doddington fagylaltüzemmel karöltve) kezdte forgalmazni. A Newcastle Brown Ale Ice Cream fogyasztói és nagybani kiszerelésben is kapható, igaz, egyelőre csak a tavasztól őszig tartó főszezonban.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?