Nemzetek konyhája: Mexikó
Az egész világon ismert és méltán népszerű mexikói konyha nálunk is hódit. A minden utcában két kínai s közte egy olasz mellett megjelentek a mexikói vagy legalábbis tex-mex büfék, éttermek.
Tortilla, bab, kukorica - ennyit lassan az óvodások is tudnak a távoli konyháról, ami persze sokkal több ennél. Gyökerei az aztékokig nyúlnak vissza. Nemhiába jellemzik gasztronómiájukat a zamatok és ízek kavalkádjával. Kétségtelen, főbb alapanyagai a bab, a kukorica, de emellett a különböző zöld fűszerek, elsősorban a koriander és a friss zöldségek, gyümölcsök, élen az avokadóval. A csípős, pikáns ízekről a chilipaprika, a zöldpaprika, az újhagyma, a zöldcitrom és a fokhagyma gondoskodik, hogy csak a leggyakrabban használtakat soroljuk fel.
Mexikói vacsora. Garantált a csípős, pikáns íz © Gyimesi Zsuzsa |
Elkészítéséhez összekevernek egy fej nagyon apróra vágott vöröshagymát, egy gerezd zúzott fokhagymát, két zöldcitrom levét, másfél deci taco-szószt, kevés sót és frissen őrölt fekete borsot. Ebbe törnek bele legalább három érett, kimagozott és meghámozott avokadót. Tálaláskor friss korianderleveleket szórnak rá. A ceviche nagyon apróra vágott paradicsom, avokadó, hagyma, rák, kagyló – esetleg hal -, markánsan citromos, olívaolajos lében.
Akkor most jöhet a tortilla. Sok fogás alapja, s egyúttal a kenyeret is helyettesíti. A palacsinta formájú, kukoricalisztből és vízből készült vékony lepény eredete több ezer évre nyúlik vissza. Egykor a tésztát kerekre nyújtották, majd forró kövön megsütötték, mára természetesen a tortillakészítést is gépesítették. Ahogy nálunk sem süt minden háziasszony kenyeret, úgy Mexikóban sem készít minden család magának tortillát. Főként a piacon veszik meg, de Magyarországon is egyre több szupermarketben lehet kapni. Mexikóban szinte kizárólag csak kukoricalisztből készítik, másutt azonban találkozhatunk búzalisztből sütöttel is - ezzel könnyebb dolgozni, és az íze is hasonló. Ha magunk akarjuk elkészíteni, szitáljunk össze húsz-húsz deka kukorica- és búzalisztet, adjunk hozzá két tojást, 3,5 deci tejet és dolgozzuk sima tésztává. Palacsintasütőben, kevés olajon süssünk a masszából kis palacsintákat. A kész tortillákat kedvünkre tölthetjük bármivel; tekerjük fel, vagy hajtsuk félbe és tálaljuk valamilyen szósszal. Ha mexikóiasak vagyunk, akkor töltsük chilis babbal, sült marha- vagy csirkehúscsíkokkal, sült zöldségek keverékével; hagymával és chilipaprikával párolt garnélarákkal.
A csokoládé mint fűszer © Lőrincz Zsolt |
A xocolate őshazájában nem meglepő, hogy a mexikói konyhában a cukor nélküli csokoládé is nagy szerepet kap: a sós ételek fűszereként is használják. A húsételekhez kínált mártások íze még markánsabbá válik általa. A legismertebb és legkedveltebb a mole. Ezt a sűrű, csokoládés mártást sült húsokhoz, főleg csirkéhez adják. A mole édeskés, de egyben csípős is. Alapanyagai: kukoricamassza, fekete csokoládé, paradicsom, só és chili. Ha csak ennyit látunk egy mexikói étterem étlapján: Mole, biztosak lehetünk benne, hogy csokoládés csirkét kapunk. Lásd sokak kedvencét, a Frida cimű filmet, ahol Riveira asszonyai versengenek a molekészítésben.
A disznóságokban edzett magyar gyomor egyik csemegéje lehet a chicherone, bár a hazai placcon még nem jelent meg. Mexikóban az utcán is árulják a sokszor újságoldal méretű, ropogósra sült disznóbőrt. Fogyasztják csípős chilivel, sült medvetalp-kaktusszal, vagy - hangozzon bármilyen szörnyen - lekvárral megkenve. Utána az emésztéshez jólesik egy pohárka Gusano, azaz kaktuszgiliszta-pálinka.