Pajtában sült először
Földünkön mintegy 195 ezer négyzetkilométeren burgonyát termesztenek. Évente több mint 300 ezer tonnát takarítanak be belőle, ennek több mint felét a fejlődő országokban. Azonos területi adottságok mellett, akár zordabb éghajlati viszonyok közt is több tápanyag nyerhető ki belőle, mint bármilyen más növényből. Hazánkban is jelentős az egy főre jutó fogyasztás: 50-55 kg.
© sxc.hu |
Kontinensünkre a spanyol hódítókkal érkezett, bár egy 1597-es dokumentum szerint a Kanári-szigeteken már termesztették.
Európában sokáig csak dísznövény volt, mivel először a föld feletti zöld gumót és a leveleket vélték ehetőnek, de nem bizonyult annak, hiszen éppen ezek a részek keserűek és mérgezőek is. A legenda szerint egy pajtatűz kellett ahhoz, hogy eleink rájöjjenek, milyen finom a sült burgonya… Népszerűsítésében nagy szerepet játszott a francia Antoine Parmentier, akinek nem kisebb „kampányfőnöke” volt, mint maga XVI. Lajos: az uralkodó burgonyavirággal a gomblyukában jelent meg hivatalos alkalmakkor. Az igen egyszerű haszonnövény élvezői elébb az arisztokraták voltak. Éppen a leginkább rászoruló, istenadta nép nem volt hajlandó tudomást venni a krumpliról. Ezért - állítólag – Parmantier bevettetett egy jó nagy darab földet krumplival, a területet vizesárokkal és szögesdróttal keríttette körül. A póriak pedig úgy gondolták, amit így védenek, az nagyon értékes lehet, tehát lopni kezdték a termést. Parmentier pedig hagyta... s rászoktatta a népeket a kolompérra.
Avagy pityókára, pérára, kukujóra, körömpérre? Mert aztán tájanként, népenként más-más névre tett szert a lám, mégis csak ehető gumó. Magyarországon az 1770-1780-as években honosodott meg. Neve sokáig a németből átvett "földi alma" illetve "földi körte" volt. A német névből (Grundbirne) alakult ki a mai krumpli szavunk. A burgonya szó az 1800-as években terjedt el, a francia Burgundia szóból eredeztetik.
Elkészítésénél tudnunk kell, hogy a legértékesebb anyagok a héj alatt találhatók. Tehát csak vékonyan hámozzuk (tél végén vastagabban), de a legjobb, ha héjában főzzük vagy sütjük, mert ilyenkor a legkisebb a veszteség. Ha hámozott burgonyát főzünk, használjuk fel lehetőség szerint a főzőlevét is. Berántva, habarva, kevés fokhagymával,őrölt köménymaggal, vagy zöldfűszerekkel, esetleg egy-két tojással buggyantva, pirított zsemlekockákkal egyszerű,de tartalmas levessé avanzsál. A tisztított nyers burgonyát ne fagyasszuk, mert rossz íze lesz. Mindig főzzük puhára. A félig kész burgonyát kihűlés után egy későbbi főzéssel már nem tudjuk puhára főzni. Csak a már megpuhult burgonyához adjunk savas anyagokat, mint tejfölt, ecetet, citromot. Amennyiben tésztát készítünk belőle, csurgassuk le alaposan, mert a vizes krumplitól szétesik a tészta.
A burgonya konyhai felhasználásának lehetőségei szinte kimeríthetetlenek. Készíthetünk belőle salátát,levest, süthetjük, főzhetjük, pépesíthetjük, variálhatjuk főve vagy nyersen lereszelve, tölthetjük,rétegezhetjük; felfújt, sós,de akár édes sütemény, desszert alapanyaga is lehet.
A burgonya 2008-as nemzetközi évének honlapján további számtalan érdekességet olvashatunk a burgonyáról, és itt található egy, az egész világra kiterjedő rendezvénynaptár is.
A sült burgonya öt élete: | |
1. Ropi: |