A Mi Sörünk, a Mi Borunk Svájcból
Igazi csodabogár Ákos István. Spagettis edényben kezdte a házi sörfőzést, mely annyira sikeresnek bizonyult, hogy ma már Bázel legnagyobb sörüzemének tulajdonosa, s igen népszerűek a szigorúan csak férfiaknak tartott sörfőző tanfolyamai. Újabban a borászkodással is kacérkodik, méghozzá magyar terepen.
© Gőgh Csilla |
A következő bázeli vásáron már ő avatta be az érdeklődőket az otthoni sörfőzés tudományába.
A feleségeket szólította meg a férfiaknak hirdetett kurzusával, mondván, adják ezt ajándékba. Több előnye is van, ha a férjük részt vesz a tanfolyamon: az első és legfontosabb szempont, hogy emberük elégedetten jön haza, miközben az asszony pontosan tudja, hogy merre kószált. Ugyanakkor nem lábatlankodik otthon. A tanfolyamra – a meghirdetett 40 helyre – rögtön kétszázan jelentkeztek. Ma már 6000 „profi” otthoni sörfőzőmester él Bázelben, aki Ákos István tanítványa volt.
© Gőgh Csilla |
Az ötletgazda sokáig volt a sörgyár ügyvezetője. Manapság már inkább csak a kommunikációval, marketinggel foglalkozik, ami nem nélkülözi a humort. Sörüket például az idősebbeknek „Malzheimer” néven népszerűsítik. Úgy is, mint fricskát az örökifjaktól az Alzheimer-kórnak.
Mai sörfőzőmesterének munkájával Ákos úr elégedett. Magával nem annyira, mert szerinte a mester kóstolgathat, de köpje is ki a „mintát”. Neki viszont nincs ehhez szíve. Sőt. Munka végeztével sörözőbe jár kortyolni, kifejezetten szakmai továbbképzés céljából... A portfóliójuk azért valószínűleg nem csak a konkurencia folyamatos figyelemmel kisérése miatt széles. A sötét, a búza-, a borostyán- és a világos sör mellett mindig készülnek valami különlegességre.
Úgy hozta a sors,hogy Ákos István időközben egy soproni lakást örökölt. Első lendülettel el akarta adni, de annyira megszerette a várost, hogy végül megtartotta az örökséget. A Borbarátban olvasott egy cikket Weningerről, majd meglátogatta a szomszédos bécsi birtokot, ahol a borok stílusa rögtön felkeltette érdeklődését. Közelebbi ismeretséget kötött az osztrák famíliával, majd boraikat elkezdte Svájcban forgalmazni.
© Gőgh Csilla |
A Verjus a szőlőbirtokról |
Éretlen szőlőből kipréselt savanyú lé, amelyet ecet helyett használnak. A zöldszüret során levágott fürtöket lepréselik, ebből áll össze a Verjus. Legnagyobb hagyománya talán Dél-Franciaországban van, de élnek vele Svájcban is. Eredete a rómaiakhoz nyúlik vissza, akik asresta néven használták ecet helyett. A korabeli orvostudomány gyomorbántalmakra ajánlotta ellenszerként. Napjaink csúcsgasztronómiája kezdi ismét felfedezni. Használják salátákhoz, különféle halételekhez, de még koktélokhoz is. |