Stratégiai viták várhatóak, nagy döntések nem az uniós állam- és kormányfők brüsszeli találkozóján. A legfontosabb téma – ahogy közel három éve minden alkalommal – Ukrajna, de a vezetők elemzik az EU helyzetét és lehetőségeit a globális közegben.
Könyvet ajándékozott az Európai Tanács új elnöke, António Costa a huszonhetek állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozójuk elején. A portugál politikus – aki csak ebben a pozíciójában újonc, korábban miniszterelnökként sok ilyen csúcstalálkozón vett részt – a London School of Economics professzorának, Lea Ypinak a „Free” című kötetét adta a vezetőknek.
Emlékeztető a szabadságra, és annak fontosságára, hogy közös történelmünk hogyan segít jobban megérteni egymást
– ajánlotta António Costa az ajándékot a megajándékozottak figyelmébe.
Costa nem ezzel lepte meg a többieket, hanem – bár ez nem volt teljesen váratlan – Volodimir Zelenszkij is megérkezett az elnök oldalán a tárgyalóterembe. Még ezt megelőzően az újságírók előtt azt mondta, hogy
mindent megteszünk Ukrajnáért, amire csak szükség van, és ameddig csak szükséges.
Kifejezte reményét, hogy egy napon Ukrajnát majd uniós tagállamként üdvözölhetik, de figyelmeztetett arra is, hogy “ez a háború nem csak Ukrajnáról és nem csak az EU-ról szól, hanem a nemzetközi jogról is”.
Volodimir Zelenszkij az ismétlődő és erősödő orosz támadások kapcsán az energiaszektor védelmére hívta fel a figyelmet, mivel az atomerőművek és a gáztározók is célpontot jelentenek az oroszok számára. Kijelentette, hogy Ukrajna megduplázta a katonai termelését, miközben folyamatos erőfeszítéseket tesz az ukrán iskolahálózat és az ukrán gyerekek védelme érdekében.
Európának sokkal nagyobb egységre van szüksége az USA-val, nagyon nehéz támogatni Ukrajnát az USA nélkül
– mondta Zelenszkij, és jelezte, hogy tárgyalni fog Donald Trumppal, amint az új amerikai elnök beköltözik a Fehér Házba.
Kaja Kallas külügyi főképviselő szerint azt a kérdést kell megvitatniuk a vezetőknek, hogyan tudja az EU még jobban támogatni Ukrajnát, ugyanis “a tárgyalásokra való törekvés túl korai”. Hozzátette, hogy az EU-nak erősnek kell lennie, mert az egész világ figyeli. Kristen Michal észt miniszterelnök szerint
az egyetlen módja a béke elérésének, ha Ukrajna erős pozícióba kerül.
Felszólalt az állam- és kormányfők előtt Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is, aki szerint 2025 döntő év lesz az EU-nak a világban elfoglalt helyünket illetően.
Ha mi nem lépünk fel, akkor mások fognak lépni
– jelentette ki Metsola. Hozzátette, gondoskodni kell arról, hogy Moldova és Grúzia népe ne maradjon magára, miközben az európai útért küzdenek.
Luc Frieden luxemburgi miniszterelnök szerint az EU nyugat-balkáni bővítése fontos, ugyanakkor “halljuk a nyugat-balkáni országok vezetőinek csalódottságát a folyamat hossza miatt”. Ukrajnával kapcsolatban nagyon fontosnak nevezte, hogy egységes maradjon az EU, mert
Ukrajna jövője Európában dől el, nem máshol.
A csúcstalálkozón szóba kerül még a migráció, az EU-t ért hibrid fenyegetések, és a közel-keleti helyzet is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.