EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2023. szeptember. 12. 14:41

A Fidesznek tetszik a közös uniós fegyverbeszerzés

A Európai Parlament képviselői támogatták az európai védelmi ipar megerősítését a közös beszerzési törvény (EDIRPA) segítségével. Bár a magyar kormány az európai közbeszerzéseket rendre elutasítja, ezt most mégis megszavazták a fideszes képviselők.

Korábban a parlament és a tagállamok delegációja már megegyezett az új jogszabályról, az EP plenáris ülése most a formai jóváhagyását is megadta. Az új pénzügyi eszköz feladata, hogy segítse a tagállamokat „a legsürgetőbb és legkritikusabb védelmi szükségleteik kielégítésében", különösen azt követően, hogy a kormányok a védelmi termékeik egy részét Ukrajnának ajánlották fel.

A rendelkezésre álló keret 2025 végéig 300 millió euró. A közös vásárlásokban legalább három tagállamnak kell részt vennie, és nyitottnak kell lenniük az Európai Szabadkereskedelmi Társulás azon tagjai számára, amelyek az Európai Gazdasági Térség tagjai (társult országok).

Az egyes fellépésekhez nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás felső határa a közös közbeszerzési szerződés becsült értékének 15%-a konzorciumonként. Ez a plafon 20%-ra emelhető, ha Ukrajna vagy Moldova részére további védelmi terméket juttatnak, vagy ha a közös beszerzési szerződés becsült értékének legalább 15%-át kkv-k vagy közepes tőkésítésű társaságok kapják, mint vállalkozók vagy alvállalkozók.

A jogszabályt 530 igen szavazattal, 66 ellenében, 32 tartózkodás mellett fogadták el. Most már a Tanács hivatalos jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy törvényessé váljon.

Bár Magyarország eddig sem a közös vakcina-, vagy energiabeszerzésben nem vett részt, a Fidesz ezt a kezdeményezést már megszavazta. „Az elhibázott baloldali-liberális politika következtében meggyengült európai védelmi ipar és kapacitások megerősítése érdekében elengedhetetlen az új eszköz, ezért képviselőcsoportunk támogatja a kezdeményezést" – áll a kormánypárti közleményben.

Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselő csoportjának elnöke az erről szóló vita kapcsán elmondta: az ukrajnai háború rávilágított, hogy a tagállamok nem halogathatják tovább a védelmi ipar és infrastruktúra megerősítését, hiszen ez Európa alapvető biztonsági érdeke. „Csak egy globális összevetésben is versenyképes védelmi kapacitásokkal és katonai képességekkel rendelkező Európai Unió képes megbirkózni a fokozódó biztonsági kihívásokkal” – húzta alá a politikus. Gál Kinga hangsúlyozta: Magyarország támogatja az európai védelmi ipar fejlesztését célzó eszközt, amely a tagállamok együttműködésén keresztül lehetőséget teremt a reagálóképesség javítására, a gyártási kapacitások biztosítására, hozzájárulva ezzel egy biztonságosabb és erősebb Unióhoz.

zöldhasú