Az elmúlt napokban csak meg nem erősített hírek szóltak arról, hogy Magyarország blokkolja az Ukrajnának szánt fegyvervásárlások további 500 milliós eurós uniós támogatását, most azonban a külügyminiszter is megerősítette. Kijelentette, hogy nem csak ezt a pénzt, hanem a következő szankciókat is megakadályozza a kormány azért, mert az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listáján szerepelteti Ukrajna.
A Bécsben tartózkodó külügyminiszter a közösségi oldalán jelentkezett be, ahol 16 perces tájékoztatót tartott az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos eseményekről úgy, hogy Oroszországot egyszer említette meg, amikor arról beszélt, hogy
Bár a szankciók Oroszország ellen irányulnak, de igazából Európát ütik meg.
A tárcavezető hosszasan bírálta a szankciókat, az uniós politikusokat pedig úgy jellemezte, mint akik „háborús pszichózisban” szenvednek, s emiatt sok esetben a „józan ész hiányzik” a döntéshozatalból. Szijjártó bírálatainak másik célpontja Ukrajna volt, az ukrán kormány Magyarországgal szembeni „ellenséges lépéseket” a következőkben összegezte:
- a kárpátaljai magyar iskolák ellehetetlenítése,
- az OTP-t az ukránok feltették arra a listára, ahol a háború nemzetközi szponzorait tartják nyilván,
- kiszivárgott iratok szerint az ukrán elnök a Barátság kőolajvezeték felrobbantását helyezte kilátásba.
Mindezek fényében Szijjártó Péter legfontosabb kijelentése a következő volt:
Mindaddig, amíg az ukránok nem veszik le az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról, addig az Európai Békekerettel és a szankciókkal kapcsolatos döntésben Magyarország nyilvánvalóan nem tud részt venni.
Ezzel a külügyminiszter megerősítette azokat az értesüléseket, amelyek szerint a kormány blokkolja a Békekeret kifizetését és azt is egyértelművé tette, hogy mindez kizárólag az OTP miatt történik.
Az Európai Békekeret úgy működik, hogy a tagállamok ebből a forrásból pótolják vissza 40-50 százalékos arányban azon fegyverszállítások költségeit, amelyeket saját készleteikből juttatnak el Ukrajnába. Ezzel a soron következő 500 millió euróval 4 milliárd euróra nőne az eddig kifizetett összeg nagysága – amelyhez egyébként Magyarország is GDP-arányosan hozzájárult.
Mindez azért érdekes, mert ennek a félmilliárd eurónak az elkülönítéséhez egyszer már hozzájárult a kormány. Azt a kikötést tették – s ezt a többi tagállam tudomásul is vette –, hogy a magyar befizetést nem lehet az ukrán fegyvervásárlásra fordítani, hanem a Nyugat-Balkánon kell majd elkölteni az illegális migráció elleni küzdelemben.
Az uniós külügyminiszterek hétfőn találkoznak Brüsszelben, a téma természetesen napirendre fog kerülni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.