Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülése úgy döntött, hogy az úgynevezett Katargate-ügyben nyomozó belga hatóságok kérésére felfüggesztik Andrea Cozzolino és Marc Tarabella képviselők mentelmi jogát.
Cozzolino olasz, míg Tarabella belga politikus, mindketten a szociáldemokrata frakció tagjai voltak, amíg az ügy kirobbanása után ki nem zárták őket. Rájuk a botrány központi figurája, a volt olasz EP-képviselő Pier Antonio Panzeri tett terhelő vallomást, aki állítása szerint 120-140 ezer euró készpénzt fizetett nekik.
A parlamenti jogi bizottsága egyhangúlag támogatta a két képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, akik maguk is kérték ezt. Az Európai Parlament kézfeltartással szavazott, jól látható volt, hogy például Tarabella is emellett voksolt.
Tarabella a szavazás után azt mondta a rá várakozó újságíróknak, azért jött ide, hogy a mentelmi jogának a felfüggesztéséről szavazzon. Hozzátette, hogy ezt az ügy kirobbanásának napjától kéri annak érdekében, hogy segíthesse az igazságszolgáltatást.
Az igazságügyi hatóságok és a nyomozati munka iránti tiszteletből tartózkodtam a sajtóban megjelent vádak kommentálásától
– jelentette ki Tarabella, aki úgy fogalmazott, hogy álláspontját majd a bíróság előtt fejti ki. A másik képviselő, Andrea Cozzolino esetében a parlamenti döntés indoklásában az olvasható, hogy “Andrea Cozzolinót azzal gyanúsítják, hogy 2019 után más személyekkel olyan megállapodásban vett részt, amely szerint pénzbeli ellenszolgáltatásért cserébe külföldi államok érdekeinek védelme érdekében együtt kell működnie az Európai Parlamentben elsősorban olyan parlamenti állásfoglalások elfogadásának megakadályozása révén, amelyek sérthetik ezen államok érdekeit.”
Manon Aubry baloldali EP-képviselő, aki a jogi bizottságban mindkét ügy előadója volt, úgy reagált a szavazásra, hogy
ezzel a vizsgálattal az igazságszolgáltatás megteszi a részét. A politika azonban nem. Roberta Metsola által bemutatott "14 pontos cselekvési terv" csak színlelés.
Aubry arra utalt, hogy az Európai Parlament elnöke bejelentett egy korrupcióellenes csomagot, amelyet azonban sokan elégtelennek tartanak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.