Nem először vagyunk tanúi annak, hogy ha az Európai Parlament egy olyan állásfoglalásról szavaz, amelyben bírálja Oroszországot Ukrajna megtámadása miatt, a Fidesz képviselői egyszerűen nem vesznek részt a voksoláson. Azaz nem szavaznak igennel vagy nemmel, nem is tartózkodnak, hanem egyik gombot sem nyomják meg. Annak ellenére, hogy a megelőző szavazáson még részt vettek a képviselőik.
A mostani állásfoglalást azért fogadta el a Parlament, mert pénteken EU-Ukrajna csúcs lesz Kijevben, ez a szöveg pedig a Parlament véleményét tükrözi. A szavazás előtt két órával korábban lefolytatott vitában Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő – aki egyébként a függetlenek nevében kapott szót – a következőképpen kezdte beszédét:
Magyarország elítéli az orosz agressziót. A megtámadott oldalán állunk, kiállunk Ukrajna függetlensége és területi épsége mellett. Támogatjuk Ukrajna európai uniós tagságát is.
Deutsch mondandójának hátralévő részében a szankciókat és a brüsszeli bürokratákat bírálta, mondván, hogy az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések nem hozták el a háború végét. Sőt, szerinte
a szankciók tönkre teszik Európát, békére van szükség.
A parlament által végül óriási többséggel elfogadott állásfoglalásban rögzítik a következőket:
- az EU-nak és Ukrajnának törekednie kell Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdésére,
- az EU-nak fokoznia kell a Kijevnek nyújtott katonai, gazdasági és humanitárius támogatást,
- el kell fogadni a Moszkva elleni szankciók tizedik csomagját.
Az EP-képviselők a Lukoilhoz és a Roszatomhoz hasonló vállalatok szankcionálását is kérik, amelyek még mindig jelen vannak az uniós piacon. A jogellenes tevékenységek széles körében – többek között a kényszerkitoloncolásokban és a megszállt ukrán területen tartott hamis népszavazások lebonyolításában – részt vevő tisztviselőket is szankciókkal kell sújtani. Az állásfoglalás megismétli az EP-képviselők azon felhívását, hogy azonnali és teljes embargót vezessenek be az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok és urán uniós importja ellen, valamint hogy a Balti-tengeren az Északi Áramlat 1-es és 2-es gázvezetékeinek használatát teljesen fel kell függeszteni – igaz, a csövekben egy ideje már nem szállítanak gázt.
A Fidesz egyébként kiadott egy közleményt, amelyben összefoglalták Deutsch Tamás felszólalását és kiegészítették Gál Kinga véleményével. Arról azonban egy szó sem esett, hogy a képviselőcsoport testületileg távol maradt a szavazástól. A szavazásról szóló jegyzőkönyv itt található.
A most tapasztalthoz hasonló fideszes hozzáálláshoz nem kell messzire visszamenni: legutóbb két hete történt meg ugyanez, amikor az orosz politikai és katonai vezetés felelősségre vonását követelték az EP-képviselők az Ukrajna elleni agresszió bűntette miatt. A Fidesz akkor sem szavazott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.