Új vagyonnyilatkozat, belépők ellenőrzése, minden találkozó bejelentése – többek között ilyen intézkedésekkel szeretne válaszolni a Katargate-ügyre az Európai Parlament.
14 pontos javaslatcsomagot mutatott be Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke az EP legmagasabb szintű testülete, az úgynevezett Elnökök Értekezlete előtt. A csomag a parlament tevékenységének nagyobb átláthatóságát és a korrupcióellenes küzdelmet szolgálná.
Erősíteni fogjuk az Európai Parlament integritását, függetlenségét és elszámoltathatóságát. Célunk a gyors előrelépés
– mondta a zárt körű tanácskozást követően Metsola, a javaslat egyes elemeit azonban nem részletezte. Az EUrologus birtokába jutott ugyanakkor az öt oldalas dokumentum. Ebben többek között az szerepel, hogy két évre eltilthatják az Európai Parlament tagjait a parlamentet érintő lobbytevékenységtől, miután távoztak hivatalukból. Azt is előírnák, hogy mindenkinek, aki belép az EP brüsszeli vagy strasbourgi épületeibe, nyilatkoznia kell, kivel találkozik. Betiltanák az EP-képviselők úgynevezett baráti csoportjait, amelyek EU-n kívüli országokkal kapcsolatosak.
A javaslatok célja, hogy az európai parlamenti képviselőket, asszisztenseket vagy köztisztviselőket arra kényszerítsék, hogy közöljék, kivel találkoznak a folyamatban lévő jogalkotási munka megvitatása során, függetlenül attól, hogy ezek a találkozók a parlament helyiségeiben zajlanak-e vagy sem. Szintén új elem, hogy az EU-n kívüli országok képviselőinek ezentúl szintén regisztrálniuk kell az átláthatósági nyilvántartásba ahhoz, hogy lobbizhassanak.
Mivel a Katargate-ügyben egy volt EP-képviselő is gyanúsított, Metsola azt javasolta, hogy a volt EP-képviselők többé ne kapjanak állandó belépőkártyát a Parlamentbe, és ehelyett minden nap egy napos belépőjegyet kellene kiváltaniuk.
Az elnök sok javaslatot egyedül is meg tud valósítani saját hatáskörében, de például az EP-képviselő pénzügyi nyilatkozatainak szigorítása terén szüksége van a politikai pártok támogatására is.
Roberta Metsola kezdeményezése kapcsán sokan egy nagyon fontos pontot hiányoltak: a közérdekű bejelentők védelmét. Más képviselőcsoportok is tettek le javaslatokat, a legszigorúbb talán az ügyben alaposan érintett szociáldemokrata frakció csomagja, akik már a bejelentők védelmére is gondoltak.
A kezdeményezések megvitatása már a következő napokban megkezdődik – különböző szinteken.
Van azonban már egy konkrét javaslat, amely akár napokon belül hatályba léphet. A parlament Alkotmányügyi Bizottság ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta azt, hogy az Európai Ügyészség nagyobb hatáskört kaphasson EP-képviselőkkel kapcsolatos nyomozások során. A jövőben az uniós ügyészség is kikérheti a politikusok mentelmi jogát.
Az Európai Ügyészség hivatalát felhatalmazzuk arra az esetre, ha bűncselekmények történnek, vagy visszaélnek az európai alapokkal vagy az európai költségvetéssel
– mondta a szavazást követően a német szociáldemokrata Gabriele Bischoff. A javaslatról már jövő héten dönt az EP – az Európai Ügyészség ugyanis két parlament képviselő mentelmi joga kapcsán kereste meg az Európai Parlament elnökét, a kérelem sorsa jelenleg a parlament elnökétől függ, ezen akarnak változtatni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.