Egyedül Magyarország szavazott az uniós ársapka ellen, ez azonban nem befolyásolta a döntést. A tagállamok abban bíznak, hogy ez a döntés megóvja a polgárokat az égbe szökő áraktól.
Megegyeztek az uniós energiaminiszterek a gáz árának ideiglenes maximálásáról szól jogszabály tartalmában. Az indokolás szerint
a rendelet célja, hogy korlátozza az EU-ban a túlzott gázárak olyan epizódjait, amelyek nem tükrözik a világpiaci árakat, ugyanakkor biztosítják az energiaellátás biztonságát és a pénzügyi piacok stabilitását.
A soros elnökség nevében Jozef Síkela cseh ipari és kereskedelmi miniszter azt mondta:
sikerült egy fontos megállapodást találnunk, amely megóvja a polgárokat az égbe szökő energiaáraktól.
A nap folyamán élénk vita folyt, az elnökség több kompromisszumos javaslatot is letett az asztalra. Egy alkalommal próbaszavazást is tartottak, ahol kilenc tagállam volt az indítvány ellen. Ez a döntés nem igényel egyhangúságot, elegendő a minősített többség, ami 15 tagállamot jelent, amelyek az EU lakosságának legalább 65 százalékát képviselik. A nagy tagállamok közül csak Németország utasította el a javaslatot, azonban az egyeztetések tovább folytatódtak, míg végül közel egyhangú döntés született. Csak Ausztria és Hollandia tartózkodott, míg egyetlen ellenszavazat érkezett: Magyarországé. Szijjártó Péter már a tárgyalások közben kijelentette, hogy Magyarország elutasítja a gázársapkát, mert az
káros, veszélyes és teljesen felesleges.
A döntés értelmében a piaci korrekciós mechanizmus automatikusan aktiválódik, ha a következő „piaci korrekciós események” következnek be:
ha a gáz referenciaára 180 euró/megawattóra szintre emelkedik, és három napon át ezen a szinten marad, és
a referenciaár 35 euróval magasabb, mint az LNG referenciaára a globális piacokon ugyanazon három munkanapon.
A lényeges változás, hogy az eredeti javaslatban még 275 euró/megawattóra volt a felső határ. Ez nagyon magasan meghúzott limit lett volna, ennél csak az augusztus végi földinduláskor volt drágább a gáz, akkor egészen 345,7 euró/megawattóráig szaladt az ára.A mechanizmust 2023. február 15-től kell alkalmazni. Az Energiaszabályozói Együttműködési Ügynökség (ACER) folyamatosan figyelemmel fogja kísérni a piacokat, és ha azt észleli, hogy piaci korrekciós esemény történt, „piackorrekciós értesítést” tesz közzé a honlapján.
Alacsonyabb lesz-e a gázszámlánk az EU új ársapkája után?
Kész csoda, hogy kedden az Európai Bizottság végül is beterjesztette a régóta esedékes, uniós gázársapka-javaslatát. Kevésbé lenyűgöző a fejlemény, ha megnézzük, mi is van a tervben, és megpróbáljuk kikövetkeztetni, hogy az milyen hatással lehet az életünkre. A gázpiacon pedig a szakági félelmek szerint ráadásul még nagy felfordulást is okozhat az árplafon - de egy haszna mégis lehet.
Szerepelnek biztosítékok is: a rendelet felfüggesztési mechanizmust tartalmaz, ha az energiaellátás biztonságát, a pénzügyi stabilitást, az EU-n belüli gázáramlást vagy a megnövekedett gázkereslet kockázatát azonosítják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.