A magyar jogállamisági eljárás lezárásáról, egy kilencedik Oroszország elleni szankciós csomagról, az európai haderőfejlesztési program létrehozásáról és újabb ukrán segélycsomagról szóló döntésekkel térnek haza az EU állam- és kormányfői évzáró csúcstalálkozójukról.
Miközben az EP korrupciós botránya dominálta az a világsajtót az EU-csúcs kapcsán, számos fontos döntés született csütörtökön Brüsszelben, ahol a huszonhetek állam- és kormámyfői idei évi utolsó - kivételesen egynapos - csúcstalálkoztójára ültek össze.
A tárgyalásokon véglegessé vált: minden akadály elhárult a Magyarországot is érintő, négy döntést tartalmazó csomag elől. Ez a következőket tartalmazza:
- Ukrajna jövőre 18 milliárd euró kölcsönt fog kapni az EU-tól a működési költségeinek fedezésére, illetve az orosz csapások okozta károk elhárítására.
- Az EU a következő évtől alkalmazni fogja a 750 millió euró fölötti csoportszintű árbevétellel rendelkező multikra vonatkozóan a 15 százalékos minimumadót.
- Véget ér a Magyarországgal szemben jogállamiság eljárás azzal a megállapítással, hogy az uniós források felhasználása továbbra is veszélyben van, ezért három kohéziós alap 55 százalékát, 6,3 milliárd euró kifizetését felfüggeszti az EU.
- Jóváhagyták az 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást tartalmazó magyar nemzeti helyreállítási tervet. Ennek kifizetését és az előbbi pontban említett összeg hozzáférhetővé tételét azonban 27 úgynevezett szupermérföldkő (ezek korrupcióellenes intézkedésekkel és az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállításával kapcsolatosak) maradéktalan teljesítéséhez kötötték.
Bár már napokkal ezelőtt megszületett az elvi egyetértés a fenti csomagról, az utolsó utáni pillanatban Lengyelország mégis fenntartásait hangoztatta a globális minimumadó egyes pontjai kapcsán, végül azonban a lengyelek is hozzájárultak a csomaghoz. Az Európai Bizottság elnöke Ursula von der Leyen úgy fogalmazott a találkozó után:
ez az első tiszta jele, hogy az EU hajlandó használni az eszköztárát, hogy megvédje a jogállamiságot, illetve hogy ez magyarok számára “ez bátorítás, hogy maradjanak az európai úton”.
Védelempolitika
A csúcson a magyarokat is érintő csomag mellett az uniós hadipar fejlesztését célzó közös progam kidolgozására előkészítésére kérte fel az Európai Bizottságot a Tanács. A közös befektetési védelmi és hadászati befektetési és innovációs csomagból szeretnék az ukrán háború kirobbanása nyomán felpörgetni az uniós védelmi ipart - áll a csúcson elfogadott következtetésekben. Az EU vezetői arra is felszólították az Európai Bizottságot és az Európai Védelmi Ügynökséget, hogy fokozzák az unió védelmi és katonai hiányosságainak feltérképezését és párhuzamosan a védelmi beszerzések koordinálására irányuló erőfeszítéseket, kiemelten fókuszálva az Ukrajna támogatása során kimerült hadászati készletek újratöltésére. Az EU a háború kitörése óta, több mint 8 milliárd eurónyi hadi és fegyverkészletet folyósított Ukrajnának.
EU-USA kapcsolatok
Téma volt az USA Inflációcsökkentő törvénye, ami a benne foglalt állami támogatások miatt versenyhátrányba hozhatja az EU cégeit. Egy brüsszeli diplomata elmondása alapján az EU vezetői mindenképpen tárgyalnának az USA-val a kérdésben, és megpróbálnák elérni, hogy az európai gazdasági szereplők mentesüljenek az új törvény negatív hatásai alól. Az EU-USA transzatlanti kapcsolatok több szempontból is rendkívül fontosak az uniónak, például Ukrajna, vagy a klímaválság kérdésében az USA-val való együttműködés elengedhetetlen. Ezzel együtt a vezetők kiemelték, fontos az európai gazdaság, ipar és technológia védelme, és az, hogy az unió reagáljon a magas energiaárakra, és alternatív zöld megoldásokat építsen ki, ezért kérték az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy ilyen jellegű stratégiát.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a csúcsot záró sajtótájékoztatón részletesen beszélt az EU és az USA viszonyáról. Elmondta, az EU jó szövetségesi partner szeretne lenne a jövőben is Washingtonnak és ezért új lépéseket is fog tenni. Egyebek mellett zöld és innovációs csomagról és az üzleti együttmüködési kapcsolatok szorosabb fűzéséről szólt Michel, miközben azt sem rejtette véka alá, hogy az Egyesület Államoktól szorosabb koorionációt szeretne látni az infláció kezelésben - utalva az utóbbi hónapok turbulens viszonyára a kérdésben.
“Kihangsúlyoztuk azt a vágyunkat, hogy az Egyesült Államok megbízható és lojális szövetségesei legyünk ... és elkötelezettek vagyunk egy nyílt párbeszéd irányában, annak érdekében, hogy megvédjük az európai vállalkozásokat” - mondta a belga politikus.
Oroszország
Csütörtökön későn este a cseh uniós elnökség bejelentette, hogy a tagállamok nagykövetei megállapodtak a 9. szankciós csomagról. Ezt írásbeli eljárás keretében pénteken délig fogják elfogadni. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány, ahogy eddig mind a nyolc alkalommal, úgy most is elfogadta az Oroszországot sújtó büntetőintézkedéseket.
Megbízható sajtóértesülések szerint a magyar kormány az orosz szankciós csomag tárgyalása alatt végül sikerrel kihúzatta az újabb kitiltott neveket tartalmazó listáról Oroszország energiaügyi, egyészégügyi és sportminiszterét.
Energiaügyek
Hétfőre ígérik a csúcs nyomán az energiaminiszterek ülésén az gázársapka megállapodás megkötését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.