Az Európai Parlament 494 támogató szavazattal, 58 ellenszavazat és 44 tartózkodás mellett elfogadta azt a határozatot, amelyben terrorizmus támogató államnak ítélik Oroszországot, az ukrán civilek ellen elkövetett bűntettek miatt.
Az Európai Parlament határozatban rögzítette, hogy az Oroszországi Föderáció által az ukrán polgári lakosság ellen elkövetett szándékos támadások és atrocitások, a polgári infrastruktúra lerombolása, valamint az emberi jogok és a nemzetközi humanitárius jog egyéb súlyos megsértése az ukrán lakosság elleni terrorcselekménynek minősül, és kimeríti a háborús bűncselekmény fogalmát. Ezért az EP Oroszországot „a terrorizmust támogató és terrorista eszközöket használó államnak” nyilvánítja. A határozatot 494 támogató és 58 ellenző szavazattal fogadták el.
Azonban mivel az EU hivatalosan nem nyilváníthat államokat a terrorizmus támogatóinak, ezért a Parlament felszólítja az EU-t és a tagállamokat, hogy hozzák létre az ehhez szükséges jogszabályokat és fontolják meg, hogy Oroszországot felveszik a terrorimust támogató államok uniós jegyzékébe. Ez számos jelentős korlátozó intézkedést vonna maga után Oroszországgal szemben, és alapvető korlátozásokat eredményezne az EU Oroszországgal fenntartott kapcsolataiban.European Parliament has just recognized Russia as a state sponsor of terrorism. Putin’s regime must be held accountable for their crimes. pic.twitter.com/4cUQqWA7Sv
— Dita Charanzová (@charanzova) November 23, 2022
A Parlament Oroszország még szélesebb körű nemzetközi elszigetelését várja az uniótól, így többek között a nemzetközi szervezetekben és testületekben, például az ENSZ Biztonsági Tanácsában. A képviselők emellett szorgalmazzák az Oroszországgal fenntartott diplomáciai kapcsolatok további mérséklését, valamint azt, hogy a kapcsolattartást minden szinten a szükséges minimumra korlátozzák. Az EP emellett felszólítja a tagállamokat: zárják be, tiltsák be az orosz diplomáciai képviseletek égisze alatt és vezetésével működő, világszerte az orosz propagandát terjesztő intézményeket az EU-ban.
Az EP-határozatot üdvözölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki úgy vélte: Oroszországot „el kell szigetelni", hogy „véget vessen az Ukrajnában és az egész világon régóta folytatott terrorista politikájának".
I welcome @Europarl_EN decision to recognize Russia as a state sponsor of terrorism and as a state which uses means of terrorism. Russia must be isolated at all levels and held accountable in order to end its long-standing policy of terrorism in Ukraine and across the globe.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 23, 2022
Az Európai Parlament állásfoglalását, amely terrorizmust támogató államnak minősítette szerdán Oroszországot, a Fidesz EP-képviselői nem szavazták meg: bent voltak ugyan a teremben, de nem nyomtak gombot.
Nem ítélték el a Fidesz képviselői az Európai Parlamentben Oroszországot
Bent ültek, amikor az Európai Parlament terrorizmust támogató államnak minősítette Oroszországot, de gombot nem nyomtak, nem szavaztak.
A HVG riportere, Földes András eljutott három olyan kelet-ukrán városba, amelyet nem sokkal az érkezése előtt brutális harcokkal vettek vissza az oroszoktól az ukránok. Izjum, Liman, Kupjanszk városai a háborús bűnökről és az ukrán sikerekről ismertek, kollégánk a helyiekkel beszélgetett arról, hogy milyen volt az orosz uralom hét hónapja az ő szemükkel.
Megölném a kínzóimat, csak tudnám, kik voltak - Földes András filmje Kelet-Ukrajnából
A középkorba verték vissza az oroszok Kelet-Ukrajnát, ahol terhes nő, elrabolt katona mondta el nekünk, hogy élték túl a harcokat, hol lehetett főzni, milyen volt a kórház. Még a gyerekeken is nyomot hagyott az orosz uralom. Videóriportunk a helyszínről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.