Szvetlana Cihanouszkaja, a belarusz ellenzék vezetője az Európai Parlament Külügyi Bizottságában tartott beszédet, amelyben lesújtó képet festett a belarusz társadalom helyzetéről.
Szvetlana Cihanouszkaja, a belarusz ellenzék vezéralakja felkavaró beszédben hívta fel az Európai Parlament képviselőinek figyelmét arra, hogy hazája az orosz–ukrán háború árnyékában fontosabbá vált Európa számára, mint valaha. Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök, akit Európa utolsó diktátoraként is aposztrofálnak Cihanouszkaja szavaival élve
egy hatalmas katonai bázissá akarja változtatni Belaruszt.
Az elnök nemrég javaslatot nyújtott be arról, hogy Ororszország véglegesen ott állomásozó katonákat küldjön az országba. Sőt, az is felmerült, hogy Putyin nukleáris rakétákat telepítene a Belaruszban létrehozott bázisokra, hogy ezzel fenyegesse Ukrajnát, Lengyelországot, és lényegében egész Európát. Cihanouszkaja szerint Ukrajna számára talán a legnagyobb védelmet és biztonságot Belarusz felszabadítása jelentené, mivel ez körülbelül 1000 kilométer biztonságos és védett határszakaszt hozna létre, amely most az orosz katonák egyik belépési pontjaként szolgál Ukrajnába.
Cihanouszkaja a 2020-as elnökválasztáson bebörtönzött férje helyett indult, azon a választáson, amelyet a nemzetközi közösség szerint választási csalással nyerte meg Lukasenka. Ez országszerte hatalmas tüntetéseket robbantott ki, amiket a karhatalom levert, Cihanouszkaja pedig külföldre menekült, ahol azóta is egy emigrációs kormányt vezet. A politikus arra kérte az európai parlamenti képviselőket, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy az EU az Európa Tanácshoz hasonlóan a nemrég megalakult, a külföldön tartózkodó belarusz ellenzék alkotta Egyesült Átmeneti Kormányt ismerje el az ország hivatalos vezetéseként.
Cihanouszkaja több alkalommal is említést tett Alesz Bjaljacki, frissen Nobel-békedíjat nyert fehérorosz ellenzéki aktivistáról, aki a mai napig börtönben van. Bjaljacki a börtöncellájában kapta meg az értesítést a díjról – emlékezett Cihanouszkaja, aki kiemelte, hogy Belaruszban Bjaljackihoz hasonlóan több mint 1350 embert tartanak jelenleg embertelen körülmények között börtönben politikai alapon. Cihanouszkaja kitart azon álláspontja mellett, hogy a Belarusszal és Lukasenka érdekkörével szembeni szankciókon nem szabad enyhíteni, még akkor sem, ha a belarusz vezetés politikai foglyok szabadon bocsátását ígéri cserébe. Emellett a politikus arra is kérte a parlamenti képviselőket, hogy
segítsenek megmutatni, hogy Belaruszt szívesen látják Európában.
Ennek érdekében a politikus szeretne az EU-val együtt dolgozni egy új, demokratikus belarusz alkotmány kidolgozásán, az ország jövőbeli jogszabályain és például támogatási és ösztöndíjprogramokon az Európába emigráló fiatal fehéroroszok számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.