EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2022. június. 30. 13:48

Júliustól új, még kedvezőbb roamingszabályok lesznek az EU-ban

További tíz évig élvezhetjük az európai egységes piac egyik legnagyobb vívmányát: az otthonihoz hasonló mobiltelefonhasználatot külföldön. Csütörtöktől új, a fogyasztók számára még kedvezőbb szabályok lépnek életbe. Vagyis nem kell többet fizetnünk Szijjártó Péter EU-n belüli élő videóiért, és a képminőség is jobb lesz.

Péntektől, július 1-jétől lép hatályba az új, továbbfejlesztett roamingszabályozás az EU-ban. Ez további tíz évre, 2032-ig meghosszabbítja, illetve javítja azt a rendszert, amelynek köszönhetően az EU-ban és az Európa Gazdasági Térségben utazók külön díjak nélkül telefonálhatnak, SMS-ezhetnek és szörfözhetnek külföldön.

Az új szabályok fontos eleme, hogy a fogyasztóknak joguk lesz ugyanolyan minőségű mobilinternethez külföldön, mint itthon.

A mobilszolgáltatást nyújtó cégeknek biztosítaniuk kell, hogy a fogyasztók hozzáférjenek a 4G vagy a fejlettebb 5G hálózatokhoz, amennyiben ezek elérhetőek.

Külön rendelkezés szól a váratlan rejtett díjak megelőzéséről. Ugyanis amikor a fogyasztók repülővel vagy hajóval utaznak, a mobiltelefonok automatikusan csatlakozhatnak a műholdak által biztosított fedélzeti hálózathoz. A nem földfelszíni hálózatok által nyújtott mobilkapcsolati szolgáltatások igénybevétele nagyon magas felárat vonhat maga után. Az új barangolási szabályok arra kötelezik a szolgáltatókat, hogy védjék fogyasztóikat, és értesítsék őket, ha telefonjaik nem földfelszíni hálózatra váltanak. Ezenkívül a szolgáltatóknak automatikusan meg kell szakítaniuk a mobilszolgáltatást, ha a nem földfelszíni hálózatokon keresztül nyújtott mobilszolgáltatások elérik az 50 eurót vagy más előre meghatározott korlátot.

A szolgáltatóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a fogyasztókat tájékoztassák azokról a telefonszámtípusokról, amelyek többletköltséggel járhatnak, ha a fogyasztók külföldről tárcsázzák. Az üzemeltetőknek a másik uniós országba történő határátlépéskor küldött automatikus SMS-üzenetekben, valamint a szolgáltatási szerződésekben kell tájékoztatniuk a fogyasztókat.

Az új barangolási szabályok biztosítják, hogy a polgárok tisztában legyenek az egységes uniós segélyhívószámmal, a 112-es számmal, amelyet az EU-ban bárhol használhatnak a segélyszolgálatok eléréséhez. 2023 júniusáig a szolgáltatóknak automatikus üzeneteket kell küldeniük külföldre utazó ügyfeleiknek, hogy tájékoztassák őket a segélyszolgálatok elérésének elérhető alternatív módjairól, például valós idejű szöveges üzeneteken vagy alkalmazásokon keresztül.

A kedvezőbb roamingszabályokat 2017-ben vezették be. Ugyanakkor az eltelt öt évben egy felmérés rávilágított a hiányosságokra, amelyeket most orvosoltak. Az Európai Bizottság kutatása szerint az európaiak 33 százaléka alacsonyabb mobilinternet-sebességgel rendelkezett külföldön, mint otthon, 28 százalékuk pedig alacsonyabb hálózati színvonalon (azaz 4G helyett 3G hálózaton) tudott kommunikálni. A tanulmány kimutatta, hogy az ügyfelek 25 százaléka legalább egyszer tapasztalt rosszabb minőségű roamingszolgáltatást, mint otthon, még akkor is, ha a hálózati feltételek jobb minőséget tudtak volna biztosítani.

zöldhasú
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?