Pragmatikus együttműködés szeretne kialakítani az Európai Bizottsággal Navracsics Tibor. A miniszter brüsszeli útján feltérképezte, hogy mit kell teljesítenie Magyarországnak ahhoz, hogy megnyíljanak az uniós források. Úgy véli, év végéig minden akadály elhárul majd.
Tizenegy jelenlegi és két volt uniós biztossal – egyikük Jean-Claude Juncker bizottsági elnök volt – találkozott Brüsszelben Navracsics Tibor, az uniós források lehívásáért felelős tárca nélküli miniszter. Az EUrologusnak azt mondta, hogy eredményesnek tartja a megbeszéléseit, amelyeket hasonlók követik majd, egyfajta pragmatikus együttműködés keretében.
Az volt a célom ezzel az úttal, hogy teremtsük meg annak a kereteit, hogy legyen egy folyamatos kommunikáció a Bizottság és a kormány között az EU-források ügyében
– jelentette ki. A legtöbb szó természetesen a helyreállítási alapokról esett, amelyhez Magyarország még mindig nem fér hozzá. A tavalyi árfolyamokon számolva 2500 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást igényelt Magyarország, majd idén márciusban bejelentette a miniszterelnök, hogy a 3300 milliárd forintos kedvezményes hitelre is igényt tartana az ország. Viszont ez utóbbira Magyarország még nem adott be tervet, enélkül nem lehet elbírálni. Navracsics azt mondta, hogy a hitelre vonatkozó terv készül, és hamarosan eljuttatják Brüsszelnek.
Ami az Európai Bizottság korrupcióval és egyes oktatási kérdésekkel kapcsolatos aggodalmait illeti, a miniszter megerősítette, hogy Magyarország nyitott a kompromisszumra.
“Sok mindenben tudunk úgy előre lépni, hogy a jogszabályi környezeten nem változtatunk. Például az egyszemélyes közbeszerzések számának csökkentése, ami nem az uniós, hanem a nemzeti forrásokból megvalósuló közbeszerzéseket jelenti” – foglalta össze Navracsics. Másik, megoldható problémának nevezte, hogy vannak olyan tényállások a büntető törvénykönyvben, amelyek a bizottság szerint önálló bűncselekménynek kellene lennie, de a magyar jogszabály ezt egy másik bűncselekmény részeként kezeli. Szintén kifogásként merül fel Magyarországgal szemben már évek óta, hogy az oktatás nem mindenki számára egyformán elérhető, vagy ezzel összefüggésben a szegregáció kérdése. Navracsics Tibor szerint ezek szervezéssel kezelhető problémák.
Összességében a miniszter úgy véli, hogy még ebben az évben megszületik a megállapodás, amelynek formáját tekintve
a lengyel minta a legvalószínűbb,
vagyis a jóváhagyást megadja az EU, de a pénz folyósításának feltételei lesznek, vagyis mérföldköveket fognak majd kijelölni, amelyeket a magyar kormánynak teljesítenie kell, és csak azt követően küldhet számlát Brüsszelbe. Összességében Navracsics Tibor úgy fogalmazott, hogy
voltak lazább hangulatú és voltak feszesebb beszélgetések.
Utóbbiak közé sorolja Helena Dalli esélyegyenlőségi, Margrethe Vestager versenypolitikai, Vera Jourova értékekért és átláthatóságért felelős biztossal folytatott tárgyalásait.
De ez a dolgom, szó kell értenem mindenkivel
– foglalta össze.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.