Egy nyolc pontos közös nyilatkozat elfogadásával ért véget az EU-Afrika csúcs Brüsszelben. A dokumentum támogatja a legális migrációs útvonalak kidolgozását, s ezzel Orbán Viktor is egyetértett.
Hatodik alkalommal rendezték még az Európai és az Afrikai Unió csúcstalálkozóját, amelyen most 67 ország vett részt: a 27 EU-tagállam vezetője fogadott 40 afrikai állam- és kormányfőt. További 11 országból miniszteri szintű delegáció érkezett, míg Mali, Burkina Faso és Guinea nem küldött képviselőt, mivel ezekben az országokban erőszakkal döntötték meg a fennálló hatalmat. A közösen elfogadott nyilatkozatban így fogalmaznak: „Egyetértünk abban, hogy a közös jövőkép célja egy megújult partnerség megszilárdítása a szolidaritás, a biztonság, a béke, valamint a fenntartható és tartós gazdasági fejlődés és jólét érdekében polgáraink és jövő nemzedékeink számára, összehozva népeinket, régióinkat és szervezeteinket. Ez a megújított partnerség a földrajzon, a történelem elismerésén, az emberi kapcsolatokon, a szuverenitás tiszteletben tartásán, a kölcsönös tiszteleten és elszámoltathatóságon, a közös értékeken, a partnerek közötti egyenlőségen és a kölcsönös kötelezettségvállalásokon fog alapulni.
Ami az egyes témákat illeti, bejelentettek egy legalább 150 milliárd eurós Afrika–Európa fejlesztési csomagot, amely beruházási, egészségügyi és oktatási részekből áll. A dokumentum hosszasan foglalkozik az egészségüggyel és a koronavírus-járvánnyal is. Aláírói leszögezik, hogy hozzájárulnak az egészséggel kapcsolatos dezinformáció elleni küzdelemhez.
Tanulva a jelenlegi egészségügyi válságból, elkötelezettek vagyunk Afrika teljes körű egészségügyi szuverenitásának támogatása mellett, annak érdekében, hogy a kontinens reagálni tudjon a jövőbeni közegészségügyi vészhelyzetekre
- áll a deklarációban. Az EU kötelezettséget vállalt arra, hogy év közepéig 450 millió adag vakcinát juttat el a rászoruló afrikai országoknak. Arról ugyanakkor eltérnek az álláspontok, hogy az EU átadja-e az oltóanyagok szabadalmi jogait, erről újabb egyeztetések lesznek áprilisban. Azonban már most történt előrelépés: hat afrikai ország megkapja az mRNS vakcinák előállításához szükséges technológiát.
Az egyik pontban a migrációval és az ahhoz kapcsolódó folyamatokkal, jelenségekkel foglalkoznak. Az aláírók vállalják, hogy mélyítik együttműködésüket, hogy tartós megoldásokat találjanak a nemzetközi védelemre szoruló menedékkérők, menekültek és kiszolgáltatott migránsok számára. Sőt, azt is rögzítették, hogy tovább erősítik a menekültügyi rendszereket a jogosultak megfelelő befogadásának és védelmének biztosítása és integrációjuk érdekében. Valamint:
a nemzeti igényeket, kompetenciákat és jogi kereteket tiszteletben tartva továbbfejlesztik a legális migrációs lehetőségeket mindkét kontinens között és Afrikán belül
- áll a nyilatkozatban, amit a magyar miniszterelnök is jóváhagyott.
Az a csúcstalálkozó végére sem derült ki, hogy csütörtöki indulása előtt Orbán Viktor miért posztolta közösségi oldalára azt, hogy „Dávidokként állunk a brüsszeli Góliáttal szemben!”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.