EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Arató László (EUrologus) 2021. szeptember. 29. 05:10

Elért Brüsszelig a most aláírt Gazprom-szerződés

Előbb-utóbb Brüsszelnek is hivatalból foglalkoznia kell a hétfőn aláírt orosz–magyar hosszú távú gázszállítási megállapodással. Erre azonban még legalább három hónapja van az uniós testületnek.

A szerződést az MVM és a Gazprom írta alá, ennek azért is van jelentősége, mert az Európai Bizottság csak azt követően tanulmányozhatja a helyzetet, ha arról egy tagállam hivatalosan tájékoztatja. Előbb azonban az MVM-nek kell a 15 éves megállapodást jelentenie a magyar hatóságok felé. Akkor áll fenn ez a kötelezettség, ha az energiavásárlási szerződés meghaladja a tagállam éves energiafelhasználásának 28 százalékát. A magyar-orosz megállapodásban évi 4,5 milliárd köbméter szerepel.

Tim McPhee, az Európai Bizottság energetikai ügyekért felelős szóvivőjének tájékoztatása szerint amint a magyar hatóságok megkapják az MVM-től a hivatalos dokumentumokat, onnantól számítva három hónapja van a magyar kormánynak, hogy tájékoztassa az uniós testületet. A Bizottság azt ellenőrzi, hogy a megállapodás veszélyezteti-e egy tagállam, egy régió vagy az egész EU ellátásának biztonságát. Az Európai Bizottságnak arra is lehetősége van, hogy az egész szerződést bekérje és ennek birtokában folytassa le az ellenőrzést. Ugyanakkor az még nem világos, hogy amennyiben az EU kifogásolja a szerződést, akkor van-e lehetősége a tartalmának megváltoztatása érdekében bármilyen lépést tenni – ezzel összefüggésben a szóvivő későbbre ígért tájékoztatást.

Az ügy diplomáciai feszültséghez is vezetett, hiszen Ukrajna kifogásolta, hogy az orosz gáz nem a területükön keresztül érkezik. A vita kapcsán Budapesten az ukrán, Kijevben pedig a magyar nagykövetet kérette be a két külügyminiszter. Az ukránok azt is kilátásba helyezték, hogy az Európai Bizottsághoz fordulnak. Sőt, ez már meg is történt: kedden délután tárgyalt Kadri Simson energiaügyi biztossal German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter. Az Európai Bizottság sajtószolgálatának tájékoztatása szerint Galuscsenko miniszter felvetette az MVM és a Gazprom közötti gázszállításról szóló szerződés kérdését is, és ismertette az ukrán álláspontot. Simson biztos meghallgatta a miniszter álláspontját, és elmagyarázta neki a Bizottság szerepét egy ilyen szerződés értékelésében az ellátás biztonságára vonatkozó uniós jogszabályok értelmében. Simson biztos megismételte a Bizottság jól ismert álláspontját is, miszerint

Ukrajnát megbízható tranzitországnak tekintjük.

zöldhasú