Az Európai Parlament „a lehető leghatározottabban elítéli" a nemrég elfogadott LMBTQ-ellenes magyar törvényt és bírálja a demokrácia és a jogállamiság lebontását Magyarországon. Az erről szóló állásfoglalást háromnegyedes többséggel, 459 szavazattal, 147 ellenszavazat és 58 tartózkodás mellett fogadták el.
Nem egyedi esetről van szó
– hangsúlyozza a Parlament. A képviselők úgy vélik, hogy a törvény „egy újabb szándékos és előre kitervelt lépés az alapvető jogok fokozatos leépítése felé", miközben az államilag támogatott LMBTQ-ellenesség és a félretájékoztatási kampányok a magyar kormány politikai cenzúrájának eszközeivé váltak. “Az emberi jogok ilyen megsértése egy szélesebb körű politikai terv részét képezi, amelynek célja a demokrácia és a jogállamiság lebontása a médiaszabadsággal együtt. Ezt az uniós értékek rendszerszintű megsértésének kell tekinteni” – jelentette ki az EP.
A képviselők felszólítják az Európai Bizottságot, hogy a magyar jogszabály kapcsán minden lehetséges módon lépjen fel, például indítson kötelezettségszegési eljárást és az Európai Bíróságon kezdeményezze a jogszabály ideiglenes hatályon kívül helyezését. A tagállamokat arra kérik, hogy ha a Bizottság nem lép, akkor ők vigyék az ügyet az Európai Bíróság elé, és nyújtsanak be államközi kérelmet az Emberi Jogok Európai Bíróságához.
Azt is tartalmazza az állásfoglalás, hogy ha európai értékekbe ütköző nemzeti jogszabályok befolyásolják az uniós források elköltését, akkor el kell zárni a pénzcsapot.
A témáról szóló parlamenti vitáról itt olvashatja szöveges összefoglalónkat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.