Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) bejelentette, hogy megkezdi a kínai Sinovac gyógyszergyár által kifejlesztett vakcina uniós bevizsgálását. Ez nem azonos a Magyarországon is használt kínai – Sinopharm – oltással, de ugyanúgy elölt vírust tartalmaz.
A folyamatos felülvizsgálat elrendelése a gyártó cég által szolgáltatott laboratóriumi vizsgálatok (nem klinikai adatok) és a klinikai vizsgálatok előzetes eredményein alapul. Az EMA szerint “a tanulmányok azt sugallják, hogy a vakcina olyan antitestek termelését váltja ki, amelyek a SARS-CoV-2-t, a COVID–19-et okozó vírust célozzák meg, és elősegíthetik a betegség elleni védekezést”.
A Sinovac elölt koronavírust használ, amely felkészíti a szervezetet a fertőzés elleni védekezésre, de nem okozhat betegséget. Az uniós hatóság a vakcina hatékonyságát, biztonságosságát és minőségét értékeli, azt azonban egyelőre nem tudják megjósolni, hogy mikorra érhet véget ez a folyamat. A következő lépcső az lehet, amikor a gyógyszercég benyújtja a forgalomba hozatali engedély iránti kérelmet. Az erről alkotott gyógyszerhatósági ajánlás nyomán dönthet az Európai Bizottság az oltás unión belüli alkalmazhatóságáról.
Ezt az oltást néhány ázsiai, illetve dél- és közép-amerikai országban használják, Európában Törökország és Ukrajna rendelt belőle. A klinikai kísérletek igen eltérő eredményt hoztak, Brazíliában 50,7, Törökországban 83,5 százalékos hatékonyságot mutattak ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.