EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus Szűcs Ágnes (EUrologus) 2021. április. 15. 10:30

Az Európa Tanács egyetlen korrupcióellenes ajánlását hajtotta végre a kormány, azt is csak részben

Itt a GRECO új jelentése, ennek sem fog örülni a kormány.

Magyarország mindössze 5-öt teljesített az Európa Tanács korrupcióellenes intézményének 18 ajánlásából tavaly év végéig – derült ki a Korrupció Elleni Államok Csoportjának (röviden: GRECO) csütörtökön nyilvánosságra hozott éves jelentéséből.

A GRECO három területet – az országgyűlési képviselők, a bírók és az ügyészek munkáját – érintő korrupcióellenes ajánlásai közül 9-et egyáltalán nem hajtott végre Magyarország, további 4-et pedig csak részben. Ezzel az alacsony teljesítési aránnyal hazánk továbbra is azon 16 ország közé tartozik, amelyekkel szemben eljárás folyik a szervezetben – Magyarország esetében immár ötödik éve.

A tavaly publikált és a 2019-es évet elemző jelentéshez képest annyi változás történt, hogy

2020-ban részben végrehajtottak egy, a parlamenti képviselők munkáját átláthatóbbá és korrupciómentesebbé tévő ajánlást. A bírók és ügyészek tevékenységéhez kapcsolódó javaslatokból tavaly sem fogadott meg újabbakat az Orbán-kormány.

Az egy, részben végrehajtott ajánlás ellenére továbbra is a politikusokat érintő korrupció visszaszorítása a legkritikusabb pont Magyarország esetében: a 7 ajánlásból 5 továbbra sem valósult meg, ami 71 százalékos meg nem felelési arányt jelent. Ezen a téren csak Monaco, Andorra, Lengyelország és Ausztria ért el rosszabb eredményeket. Bár tény, hogy tavaly még Magyarország állt ennek a listának az élén 85,7 százalékos mutatóval a nem teljesítés miatt, ehhez képest az 5. hely javulásnak számít.

A bíróságok és az ügyészségek átláthatóbb működését vizsgáló mutatók tavalyhoz képest változatlanok maradtak: a bírákra vonatkozó 6 ajánlásnak fele, az ügyészekről szóló 5 pontból pedig mindössze egy valósult meg teljesen, egy pedig részben.

Magyarországon kívül 2020-ban a GRECO 15 ország ellen folytatott eljárás amiatt, hogy kiemelkedően kevés tanácsot ültettek át a gyakorlatba: Andorra, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Dánia, Németország, Luxemburg, Monaco, Moldova, Örményország, Lengyelország, Portugália, Románia, Szerbia és Törökország. A szervezet márciusi döntése értelmében azonban Portugália ellen megszüntették az eljárást, Belgiummal szemben pedig elindították.

Az Európai Uniótól független nemzetközi szervezet, az Európa Tanács égisze alá tartozó Korrupció Elleni Államok Csoportjának jelenleg 50 ország – 49 európai állam és az Amerikai Egyesült Államok – a tagja. A 2020-as jelentés 46 ország eredményeit teszi közzé, mivel ők járultak ehhez hozzá.

A GRECO tagállamai a vizsgálat során egymást értékelik: a nemzeti szakértőiből létrehozott értékelő csoportok többek között országlátogatások nyomán alakítják ki álláspontjukat a vizsgált ország korrupcióellenes intézkedéseiről.

Az eredményeket aztán a GRECO plenáris ülése vitatja meg, majd dönt az elkészült jelentésről, amely ajánlásokat is tartalmazhat a vizsgált tagállam jogalkotásának és gyakorlatainak fejlesztése érdekében. A tagállam a megadott határidő szerint jelentést tesz az ajánlásokkal kapcsolatos intézkedéseiről (erre épül a fentebb ismertetett teljesítési statisztika). Majd az ajánlás végrehajtását a GRECO elfogadja, illetve, ha a végrehajtás nem megfelelő, részben vagy egészben elutasítja.

zöldhasú