A Biontech-Pfizer vakcináira a jövőben is szükség lesz, ezért ha árat akarnak emelni, akkor az EU nem tehet mást, mint alkalmazkodik hozzá.
A Die Welt múlt heti értesülései szerint az Európai Unió 900 millió ember beoltására alkalmas, további 1,8 milliárd adag oltást rendelne egyetlen gyártótól, amely az alkalmazott technológia leírása alapján a Biontech–Pfizer vagy a Moderna terméke. A mennyiség nagysága azonban azt valószínűsíti, hogy a Biontech–Pfizerről van szó. Ezt konkrétan megerősítette Bojko Borisszov bolgár kormányfő, aki a bolgár sajtóban megjelent hírek szerint arról panaszkodott, hogy egy vakcina ára a jelenlegi 12 euróról „felment” 19,5 euróra. Ezt Brüsszelben nem kommentálták.
Az Európai Bizottság soha nem beszélt eddig sem az árakról, és ezt a szabályt most nem akarjuk megszegni
– jelentette ki újságírói kérdésre válaszolva Stefan de Keersmaecker, a testület illetékes szóvivője a Bizottság napi sajtótájékoztatóján. Arra viszont felhívta a figyelmet, hogy már a következő időszak oltási kampányát készíti elő az EU, ezek a tárgyalások, lehetséges megállapodások már a 2022-es és az azt követő évekre vonatkoznak. Ezen belül kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy az EU-nak legyen elegendő és megfelelő minőségű vakcinája a vírusvariánsok ellen. Gondolni kell az emlékeztető oltások, illetve a gyermekek és a tinédzser korosztály beoltására, tette hozzá. Azt is mondta, hogy mindezek a tárgyalások – ahogy eddig is – a tagállamok bevonásával és támogatásával zajlanak.
Ugyanakkor az EUrologus számára európai parlamenti források megerősítették a bolgár miniszterelnök kijelentését a vakcina megnövelt áráról. Arra is emlékeztettek, hogy a piaci helyzetet tekintve a Biontech–Pfizer nagyon jó pozícióban van, hiszen eddig is ők szállítottak a legnagyobb mennyiségben oltást az EU számára, mindenféle komolyabb fennakadás nélkül, ezért az EU a legstabilabb partnerként tekinthet erre a gyógyszercégre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.