Brüsszel szerint a törvény aláássa a bírák függetlenségét.
Az Európai Unió Bíróságára viszi Lengyelországot a 2019-es igazságügyi reform miatt az Európai Bizottság. Az uniós intézmény tavaly áprilisban indított kötelezettségszegési eljárást Lengyelországgal szemben a 2019 decemberében elfogadott törvény miatt. Mivel az eljárás első szakaszában Varsó nem vette figyelembe Brüsszel ajánlásait, és nem változtatott a vitatott jogszabályon, a Bizottság ügy döntött, az EU Bírósága elé utalja az ügyet.
Didier Reynders, igazságügyi biztos a döntést bejelentő sajtótájékoztatóján szerdai elmondta:
az Európai Bizottság szerint a lengyel igazságügyi törvény aláássa a lengyel bírák függetlenségét, és nem egyezetethető össze az uniós jog elsőbbségével.
A csak „szájkosártörvényként” emlegetett igazságügyi reformot annak ellenére nyomta át a törvényhozáson a lengyel kormány, hogy a felsőház első olvasatban visszadobta és a teljes nemzetközi jogászszakma tiltakozott ellene az alábbi problémák miatt
- a törvény korlátozza a bírák szólás- és gyülekezési szabadságát;
- megakadályozza őket abban, hogy megvizsgálják, más bíróságok az európai jog értelmében függetlenül és pártatlanul működhetnek-e;
- lehetetlen helyzetbe hozza a bírákat azzal, hogy fegyelmi eljárást helyez kilátásba, ha az európai uniós jog, az Emberi Jogok Európai Egyezménye vagy más nemzetközi szerződés alapján folytatják le az ügyeket;
- csökkenti a bírák lehetőségeit arra, hogy a saját adminisztrációjukban részt vegyenek, mivel az igazságügyi miniszter nevezi ki a bírói tanácsok tagjait ahelyett, hogy a bírák maguk választanák meg a tisztségviselőiket.
A Bizottság most arra is felkérte a Bíróságot, hogy azonnal hatállyal függessze fel a legfelsőbb bíróság fegyelmi tanácsának működését és a törvénynek azokat a rendelkezéseit, amelyek megakadályozzák a lengyel bírákat abban, hogy az uniós jog alkalmazásával védjék a függetlenségüket.
A törvénnyel kapcsolatban tavaly a lengyel legfelsőbb bíróság, a lengyel ombudsman, európai bírói szervezetek és az Európai Unió Bíróságának elnöke is arra figyelmeztetett, hogy
a jogállamiság alapját képező elv, az államhatalmi ágak szétválasztásának végét jelenti, és hosszabb távon oda vezethet, hogy Lengyelországnak el kell hagynia EU-t.
A lengyel jogállamiság védelmében 2017 óta zajlik a hetes cikk szerinti eljárás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.