A járványügyi helyzetet is vizsgálják majd.
Az Európai Bizottság szerdán új feltételekkel egészítette ki az EU területén gyártott koronavírus elleni oltások kivitelére vonatkozó szabályait.
Ezentúl a Bizottság a kölcsönösség és az arányosság szempontjait is figyelembe fogja venni, mielőtt jóváhagyná az exportengedélyt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy megnézik, a célország nem akadályozza-e meg, hogy a területén gyárott oltásokat a cégek az EU-ban értékesítsék. Emellett azt is össze fogják hasonlítani, hogy az adott államban nem jobb-e a járványügyi helyzet vagy a lakosság átoltottsága, mint az EU-ban.
Az új szabályok kiegészítik az EU február óta működő exportellenőrzési mechanizmusát, melynek lényege, hogy mielőtt a tagállamok vámhatóságai engedélyt adnának a gyógyszercégeknek a területükön gyártott oltóanyagok kivitelére, az Európai Bizottsággal kell egyeztetniük, hogy az adott vállalat leszállította-e az EU-nak a szerződésben vállalt oltásokat.
Bár eddig a szomszédos országokba szánt oltóanyag kivitelét nem kellett engedélyeztetni a Bizottsággal, most 17 szomszédos államra – közöttük Svájcra, Norvégiára, Szerbiára és Montenegróra is – kiterjesztik az ellenőrzési mechanizmust.
Tavaly az uniós beszerzés első lépésében a Bizottság hat gyógyszercéggel – Pfizer–BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac, Johnson & Johnson és Sanofi–GlaxoSmithKline – kötött elővásárlási szerződést: a kutatás-fejlesztéshez adott támogatásért cserébe a gyártók meghatározott mennyiségű oltóanyag szállítását vállalták fix áron.
Az uniós államok területén gyártott oltóanyagok exportjára vonatkozó ellenőrzési és átláthatósági rendszert azután vezette be az EU, hogy a Bizottság komoly konfliktusba vitába került az AstraZenecával, mert a cég bejelentette: később fogják az EU-nak leszállítani a vakcinákat, miközben Nagy-Britannia továbbra is rendben megkapta az oltásokat.
Eddig 380 esetben hagyta jóvá a Bizottság a vakcinák kivitelét, és csak egy esetben tagadta meg az engedélyt: az olasz vámhatóság tiltotta meg az AstraZenecának, hogy 250 ezer adag oltást szállítson Ausztráliába.
Összesen 43 millió adag oltás exportját engedélyezték 33 országba. Ebből Nagy-Britannia, Kanada és Japán jutott a legtöbb vakcinához, sorrendben 10,9 millió, 6,6 millió és 5,4 millió adaghoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.