EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2021. március. 15. 20:40

Megtagadhatja a vízumot az EU azon országoktól, amelyek nem fogadják vissza a migránsaikat

Nyárra készülhet el az a javaslat, amely szankcionálná, ha egy ország nem működik együtt az EU-val az illegális bevándorlás kezelése terén.

Együttes tanácskozást tartottak az EU kül- és belügyminiszterei. A 27 ország 54 tárcavezetője az “EU migrációs politikájának külső vonatkozásai”-ról tárgyaltak, ami azt jelenti, hogy az illegális bevándorlókat milyen módszerrel lehetne minél hatékonyabban visszaküldeni származási országukba. Ez ugyanis jelenleg nagyon komoly feszültségeket okoz az unió déli határain lévő államoknak. A migránsok száma ugyan évről-évre csökken, azonban egyre nagyobb hányadukat alkotják a gazdasági bevándorlók, akiknek nincs jogalapjuk ahhoz, hogy az EU-ban tartózkodjanak. Erre vonatkozóan az Európai Bizottság tavaly ősszel bemutatott egy javaslatot, amely hatékonyabbá tenné a visszaküldéseket, azonban – mások mellett – Magyarország ellenzi a törvénycsomagot.

A miniszteri találkozó után a soros elnökség nevében Eduardo Cabrita, portugál belügyminiszter azt mondta, egyetértés volt a tagállamok között abban, hogy az egész kérdést együtt kell kezelni, vagyis a menekültügyet, a migrációt és a harmadik országokkal fenntartott kapcsolatokat nem lehet külön választani.

Josep Borrell külügyi főképviselő ezt annyival egészítette ki, a legális migrációs útvonalakat is meg kell teremteni annak érdekében, hogy az embercsempészeknek még kevesebb lehetőségük legyen életveszélyes útnak indítani a migránsokat.

A legális útnak tisztességesnek, biztonságosnak és szabályozottnak kell lennie

- mondta Borrell. Az Európai Bizottság alelnöke, Margaritisz Szkínász arról beszélt, hogy a harmadik országokkal fenntartott kapcsolatok minden elemét fel kell használni arra, hogy ezeket az országokat rávegyék arra, hogy visszafogadják saját polgáraikat. Szkínász megemlítette a kereskedelem, a pénzügyi befektetések, a vízumpolitika, vagy az Erasmus-ösztöndíjak adta lehetőségeket.

Ehhez csatlakozva Ylva Johansson belügyi biztos elmondta, hogy nyárra elkészül az a javaslat, amely az EU vízumpolitikáját új eszközként, “bőkezűbben” használná. Erről annyit lehet még tudni, hogy már megkapták a tagállamok azt az értékelést, amely 39 úgynevezett kibocsátó országgal kapcsolatban elemzi, hogy ezek az országok mennyire együttműködőek, amikor a saját polgáraik visszafogadásáról van szó.

A tárgyalásról a magyar külügyminiszter egy Facebook-posztban emlékezett meg. Ebben Szíjjártó Péter azt írta többek között, hogy "a kulcskérdés továbbra is változatlan: a migrációt nem menedzselni, hanem megállítani kell. Ez lehetséges, de ehhez partnerek szükségesek. Folytatni kell az együttműködést Törökországgal, a Nyugat- Balkánnal és az észak-afrikai országokkal. A jövő egyik kritikus migrációs kiindulópontja Afrika szubszaharai térsége lesz. Ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy meggátoljuk az újabb migrációs hullámok kiindulását a térségből."

Szijjártó üdvözölte az Európai Unió franciák által vezetett Száhel-térségi műveletét és bejelentette, hogy Magyarország háromszorosára növeli a magyar szerepvállalást ebben a műveletben.

 

Az EU portugál elnöksége migrációs ügyben hívta össze az Európai Unió kül- és belügyminisztereit, a kulcskérdés továbbra...

Közzétette: Szijjártó Péter – 2021. március 15., hétfő
zöldhasú