Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója megszavazta az új eljárási szabályokat. 148 képviselő (81 százalék) voksolt a változtatások mellett és 28 (15,9 százalék) ellene. Ez azt jelenti, hogy bekövetkezett az, amitől Orbán Viktor a frakciótagságukat függővé tette.
A kiszivárgott hírek szerint az ülés kezdetén Manfred Weber frakcióvezető utalt Orbán Viktor levelére, amelyben a Fidesz elnöke arra utalt, ha átmegy a módosítás, a magyar párt kiléphet a szövetségből. Weber határozottan leszögezte: nem egy pártvezető feladata, hogy tanácsokat adjon a képviselőcsoport működésére.
A frakció vezetésének egyik tagja, Esteban Gonzales Pons azt mondta, hogy ez a szavazás már nem a részletekről szól, hanem az Európai Néppárt jövőjéről. Mint mondta, a tét az EPP egysége, ha nem fogadják el ezeket az eljárási szabályokat, akkor azzal komoly veszélynek teszik ki a Néppártot. Ezt követően a Fidesz próbálkozott azzal, hogy mégse legyen szavazás. Gál Kinga kért szót, aki szerint az új eljárási szabályok sértik a jogállamiságot, ezért vagy el kell halasztani a voksolást, vagy pedig ellene kell szavazni. És ezt mondta a magyar delegáció másik tagja, Hölvényi György, akit azonban nem a Fidesz, hanem a Kereszténydemokrata Néppárt delegált. Hölvényi szerint ennek a szavazásnak nem lenne szabad megtörténnie, és reményét fejezte ki, hogy a Néppárt visszanyeri kereszténydemokrata jellegét. Leszögezte ugyanakkor, hogy ő nem követi a fideszeseket, ha kilépnek, és továbbra is a Néppárton belül fog dolgozni. Szintén felszólalt Orbán Viktor védelmében a volt román kormányfő, Traian Basescu is.
A változtatások lényege, hogy a képviselők 15 százaléka kezdeményezheti nemcsak egy képviselő, hanem egy egész frakció felfüggesztését vagy kizárását. Ezt a döntést kétharmados többséggel kell meghozni. Ugyanakkor, ha az Európai Néppárt függeszt fel, vagy zár ki egy pártot a soraiból, akkor a parlamenti frakcióban hasonló döntést lehet hozni és ehhez már csak a képviselők felének a támogatása szükséges. Szintén lényeges módosítás, hogy ezekről a kérdésekről távszavazással is lehet dönteni. Ismeretes, hogy az Európai Néppárt az elmúlt egy évben azért nem tűzte napirendre a Fidesz kizárását, mert Donald Tusk elnök szerint ilyen horderejű kérdésben csak személyes jelenléttel lehet dönteni...
Az előzetes nyilatkozatok alapján arra lehet következtetni, hogy a Fidesszel eddig is kritikus képviselők rövid időn belül kezdeményeznék a magyar kormánypárt felfüggesztését és kizárását. Erről írt reggel a kormánysajtó is. A szavazás után pedig Novák Katalin a Twitteren erősítette meg: a párt kilép a csoportból.
We will not let our MEPs be silenced or limited in their capacity to represent our voters. Tackling the pandemic and saving lives remains our number one priority. Therefore, following the adoption of new rules in the @EPPGroup, #Fidesz has decided to leave the Group. pic.twitter.com/WSx1PmtKQ8
— Katalin Novák (@KatalinNovakMP) March 3, 2021
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.