A Frontex úgy látja: ha továbbra is részt venne a magyarországi határvédelmi tevékenységekben, akkor azt kockáztatná, hogy egy uniós joggal ellentétes gyakorlat részese lenne.
A Frontex felfüggeszti a tevékenységét Magyarországon – erősítette meg az EUrológusnak Chris Borowski, az uniós határőrizeti szerv szóvivője. A döntés azt követően született meg, hogy Magyarország továbbra sem hajtja végre az Európai Bíróság december 17-i ítéletét, amely többek között kimondta, hogy Magyarország jogellenesen kényszerít vissza migránsokat Szerbiába. Emiatt döntött így a testület – tette hozzá a szóvivő.
A decemberi ítélet szerint azzal, hogy a magyar rendőri hatóságok kényszerrel a magyar–szerb határtól pár méterre található kerítés túloldalára kísérik a kérelmezőket, egy olyan földsávra, amelyen nem áll rendelkezésre semmilyen infrastruktúra – az uniós „kiutasítási” irányelv értelmében vett kitoloncolást hajtanak végre. Ezzel pedig uniós és nemzetközi jogot sért Magyarország, mivel az érdekelteknek a gyakorlatban nincs más választásuk, mint hogy ezt követően elhagyják Magyarország területét, és Szerbiába távozzanak jogorvoslati lehetőség nélkül. A magyar kormány semmit nem tett még azért, hogy az uniós jogot értő rendelkezéseket hatályon kívül helyezzék vagy módosítsák. Ha a Frontex továbbra is részt venne a magyarországi határvédelmi tevékenységekben, akkor azt kockáztatná, hogy egy uniós joggal ellentétes gyakorlat részese lenne.
A Frontex a külső határokat őrző tagállamokat segíti a határvédelemben, az Európai Unió egyik prioritásának tekinti a szervezet megerősítését, ennek jegyében a létszámukat a jelenlegi ezer főről tízezer főre növelik.
Magyarországon a Helsinki Bizottság követi figyelemmel a jogellenesen visszaküldött menedékkérők helyzetét. Rendőrségi adatokra alapozva azt állítják, hogy 2016 júliusa óta körülbelül ötvenezer embert kényszerítettek a határ szerb oldalára a magyar rendőrök.
A helyzet hasonló ahhoz a civil szervezetek ügyében hozott európai bírósági ítélethez, amelyet a magyar hatóságok tavaly nyár óta nem tartanak be és folytatnak továbbra is azzal ellentétes gyakorlatot. A jogállamisági vita során rendszeresen elhangzott, hogy egyértelműen a jogállami normák megsértését jelenti, ha egy tagállam nem tesz eleget az uniós bíróság ítéletének.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.