A huszas éveikben járók kétszer akkora arányban fogadják el a merényletet, mint az utánuk következő generáció. A demokraták és férfiaknál is pozitívabb a percepció.
Az amerikai fiatalok masszív 41 százaléka gondolja úgy, hogy a United Healthcare nevű egészségbiztosító cég vezérigazgatójának megölése elfogadható – derül ki az Emerson College Polling által készített és az Axios által közzétett közvéleménykutatási adatokkal. A 18 és 29 éves kor közti korosztály ezzel messze túlszárnyalja a többi generációt, melyek lényegesen alacsonyabb százalékban gondolják, hogy rendben volt a gyilkosság. Az őket követő harmincas éveiben járó embereknek a 23 százaléka gondolja ezt így.
A pozitív megítélés aránya a korfán felfelé haladva csökken egészen 60 éves korig, ami fölött ismét jobb megítélés alá esik az aktus. Teljes népességre vetítve a megkérdezettek 17 százaléka bólint rá a gyilkosságra, amiből magasan kiemelkednek a fiatalok.
A felmérés pártpreferencia szerint is nagy különbségeket talált. A demokrata szavazóknak sokkal nagyobb része (22 százalék) gondolja, hogy elfogadható volt a tett, mint a republikánus szavazók, ahol 12 százalék gondolja ezt. A párt nélkülieknél 16 százalékot mértek.
Nemi megoszlás szerint 19 kontra 14 százalék arányban a férfiaknál öt százalékponttal magasabb az elfogadás aránya.
A közvéleménykutatást a múlt héten végezték ezer fős mintán, a regisztrált szavazók körében és azt a kérdést tették fel, hogy az egészségügyi biztosító megölése ki szerint volt elfogadható, vagy valamennyire elfogadható.
Brian Thompsont, a UnitedHealthcare egészségbiztosítási cég vezérigazgatóját a hónap elején lőtték le New Yorkban a nyílt utcán. A férfit a manhattani Hilton Hotelből kilépve érte lövés a mellkasán, a kórházban pedig már nem tudták megmenteni az életét. A korábban makulátlan életű, már-már mintapolgár merénylő, Luigi Mangione vád alá került, miután elfogták.
A megtagad (deny), megvéd (defend) szavakat, illetve az eltávolítként is fordítható depose szavakat írták aprólékosan a lőszerek hüvelyeire, amelyek feltehetően a biztosítási céghez benyújtott panaszokra adott válaszokkal lehetnek összefüggésben, ez pedig akár indítékként is szolgálhat. Sokak szerint ugyanis a szavak azokra a taktikákra utalnak, amelyekkel a biztosító próbál kibújni a kezelések kifizetése alól, erről egy könyv is született, hasonló címmel, mint amit a gyilkos a lőszerekre írt.
A gyilkosságot és Luigi Mangione-t az amerikai közvélemény egy része elkezdte hősként ünnepelni. Ezt a többi között az is jól mutatja, hogy a UnitedHealthcare Facebook-oldalára posztolt gyászhír alatt rengeteg olyan reakció volt, amely azt viccesnek találta, a kommentelési lehetőséget emiatt korlátozták. De a McDonald’s éttermet is lepontozták Google-n, ahol elfogták, de persze az egész amerikai közösségi média az ezzel kapcsolatos mémekkel van tele. Online webshopok is árulni kezdték az árucikkeket, köztük pulóvereket, boros poharakat és sapkákat, amelyeken a „deny”, „defend” és „depose” szavak díszelegtek.
A mostani közvéleménykutatási adatok is ezt, a merénylettel kapcsolatos pozitív társadalmi attitűdöt tükrözik vissza.