Idén is számos érdekes fejlesztést mutattak be a robotika terén – mutatjuk, melyek azok, amelyeket az amerikai TIME magazin is érdekesnek talált, és bemutatott a 200-as toplistája részeként.
Symani Surgical System
Az már nem számít újdonságnak, hogy egy sebészrobotot távolról irányítanak – ez a technológia csaknem negyed évszázada létezik. A mikrosebészeti eljárásoknál ugyanakkor az operációk egyik sarokköve a kézremegés – itt ugyanis fontos a nagyfokú precizitás.
Ebben segít a Symani Surgical System nevű mikrosebészeti robot, melynek robotkarjai hét fokozatban hajlíthatók, és a kézremegést is tompítani tudja az eszköz. Ez májusban meg is kapta az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) engedélyét, így már ott is alkalmazható – Európában pedig már több mint 1000 beavatkozást végeztek a Symanivel. A cél, hogy a jövőben a mesterséges intelligenciát (MI) is beépítsék az eszközbe, így a műtétek gyakori részeit is el tudja végezni a berendezés.
Aescape
Masszázs robotkarokkal? Elsőre nem tűnik túl meggyőzőnek, de az Aescape automatizált robotkarjai nem hétköznapiak: teljes testszkennelést végeznek, és gépi tanulás segítségével értelmezik újra a masszázst, hogy egy személyre szabott tervet hozzanak létre minden páciensnek.
Az alany egy érintőképernyőn állíthatja a két robotkar által kifejtett nyomást, vagy irányíthatják a robotkart, hogy hol végezzen masszázst. Az már csak hab a tortán, hogy a zenét és a fényeket is lehet szabályozni a képernyőn.
Agility Robotics Digit
A nehezen betölthető, gyártási és logisztikai munkákra a jövőben a robotok „jelentkezhetnek”. Az egyik ilyen humanoid robot az Agility Robotics eszköze, a Digit, amit a mesterséges intelligencia tanít be a feladatokra.
Az eszközt már több helyen is alkalmazzák, de például az Amazon is teszteli. Egyelőre azonban – biztonsági okokból – az emberektől elkülönítve dolgoznak a robotok. A cég számításai két év alatt megtérül egy eszköz – vagy robotmunkaerő.
Bounce Imaging Pit Viper 360
Labda méretű hőkamera, melyet veszélyes helyekre is be lehet gurítani? Aligha lehet kapufa egy ilyen fejlesztés például a természeti katasztrófák utáni mentéseknél, vagy mondjuk túszejtések során. A segítségével ugyanis észre lehet venni az esetlegesen romok között rekedt embereket is.
A Pet Viper 360 hat darab kamerát foglal magában, melyek mindegyike rendelkezik hőkamera-funkciókkal, és a széles látómező is a tudástárát képezi, ami ideálissá teszi a különféle terepeken történő bevetésre. A képét egy operátor követheti.
Figure 02
A Figure még augusztusban mutatta be a Figure 02-t, egy akkumulátoros humanoid robotot, ami fejlett kamerákkal és szenzorokkal rendelkezik, hogy navigálni tudjon a világban. A BMW egyik gyárában végzett kísérletekben a robot sikeresen elsajátított több, az autók összeszerelését érintő feladatot.
A robotról az alábbi cikkünkben írtunk bővebben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.