Mindenki felelőtlennek tartotta Zeddy Will amerikai rappert, amiért egyszerre öt nő várt tőle gyereket. De lehet, hogy mégsem olyan éretlen, mint gondolták, csak jó az üzleti érzéke? 2024 vége felé közeledve visszatekintünk az év egyik nagy, a napokban újra szárnyra kapott álhírére, ami tökéletesen bemutatja, mennyire egyszerűen terjedhet a dezinformáció akár a hiteles híroldalakon is.
„Ne higgy el mindent, amit az interneten látsz. Csak vicc volt!” – mondta a 22 éves amerikai rapper, Zeddy, miután sorra jelentek meg cikkek idén januárban arról, hogy öt nőnek tart babavárót, ugyanis mindannyiuk tőle vár gyereket egyszerre.
@complex Zeddy Will says his five baby mamas saga was “just a little joke” for his new “Cha Cha” music video, out now #zeddywill ♬ original sound – COMPLEX SHOP
A hódító rapperről szóló hír végül kacsának bizonyult, először mégsem kérdőjelezte meg senki, helyette sorra átvették egymástól az értesülést. Ráadásul nem kizárólag az amerikai lapok, még Magyarországot is behálózta az álhír, többek között írt róla a Blikk, az RTL és az NLC is. Sőt majdnem egy évvel később, hétfőn egy 11 millió követővel rendelkező Facebook-oldal ismét tényként közölte a történetet.
Tény, hogy nem volt teljesen légből kapott a feltételezés, ugyanis Will babaváró bulijáról az egyik kismama posztolt is a TikTokon. A videóban megmutatott egy képet, amelyen a 22 éves rapper együtt látható mind az öt állapotos nővel.
@lizzyashmusic I guess we Sister Wives now #babydaddy #drama #babyshower #babymama ♬ original sound – LizzyAshMusic
A történet eljutott Nick Cannon rapperhez is, aki rendkívül gyakorlott a gyerekvállalásban, ugyanis eddig tizenkét gyereket hozott össze hat különböző nővel. 2022 jelentette számára a csúcsot, amikor öt gyerekkel is növelte a Föld lakosságát.
Cannon a TMZ szerint tanáccsal is ellátta Willt, akiről akkor azt mondta, hogy rendkívül nehéz időszak vár majd rá. Azt üzente neki: „Aludj jó sokat, pihend ki magad, és menj el terápiára, amilyen gyorsan csak tudsz.”
Néhány nappal később azonban kiderült, hogy a fenti videó a babaváróról valójában Zeddy következő számának a klipforgatásán készült, ahol valóban öt terhesnek tűnő nő veszi körbe. A rapper közülük próbálja kiválasztani, hogy melyikőjük lehet élete párja.
Néhány nappal az első, falsnak bizonyult hírek után a rapper is felszólalt az ügyben, kiemelve, hogy ő nem ér fel Cannon csúcsteljesítményéhez, és valójában a videóban szereplő nők nem várandósak. Addigra azonban már több száz cikk jelent meg róla, amelyekben felelőtlennek és éretlennek nevezték. Sőt, még egy vitát is elindított arról, hogy elfogadható-e a poligámia. „Zeddy Will egy szörnyű példa: A gyerekek stabil, kétszülős otthonban érzik magukat a legjobban” – írta például a New York Post.
A közel négymillió megtekintéssel bíró klip azonban már lényegesen kevesebb újságíróhoz jutott el. Legalábbis nem igazán ismerte be senki, hogy félreértették a helyzetet, és jellemzően arról sem tájékoztatták az olvasóikat, hogy egy gyereke se lesz a rappernek, vagyis idén biztosan nem.
Már évek óta tart az álhírdömping
Az amerikai rapper esete nem a legsúlyosabb a dezinformációk terjesztésének történetében, és bár elképzelhető, hogy a hírneve a januári történet előtt sem volt makulátlan, de biztosan nem vált a javára, hogy elrettentő példaként emlegették a sajtóban. Zeddy esete egyáltalán nem ritka.
Egy november eleji jelentés szerint kiterjedt álhírterjesztő hálózat működik a Facebookon és az Instagramon, mely hirdetésekkel terjeszti a valótlanságokat. Bár ezek egy részét a Meta törli, sok ezer hasonló hirdetés továbbra is aktív tud maradni, és az azokat létrehozó oldalak is tovább működhetnek sok esetben. Ez annyira nem újdonság, az viszont mindenképp meghökkentő, hogy összesen 900 millió megtekintést szedtek össze a jelentésben azonosított hálózatok az említett közösségimédia-oldalakon.
A tanulmány alapján a valótlanságokhoz gyakran ismert amerikai közéleti szereplők – például a korábbi és a jelenlegi elnökök, Donald Trump és Joe Biden – nevével igyekeznek felkelteni a felhasználók figyelmét a csalók. A trükk, hogy valamilyen, általuk jóváhagyott dolgot emelnek ki, legalábbis látszólag – ugyanis ezek valótlanságok.
November végén pedig a Google söpörte ki Kína-párti álhíroldalak garmadáját. Az összehangolt hálózat több mint ezer weboldalt üzemeltetett, de a cég lecsapott rájuk, és blokkolta őket.