Az orvos hangját és képmását úgy használták fel, mintha Friderikusz Sándor kérdésére válaszolna.
Mesterséges intelligenciával létrehozott videó terjed a közösségi médiában, ami az elejétől a végéig meghamisítja Dr. Schwab Richárd egyik egészségügyi témájú beszélgetését – derül ki a gasztroenterológus, belgyógyász által alapított Mind Klinika közleményéből.
Mint írják, a deepfake videóban a hatalmas követőtáborral bíró orvos hangját, képmását használták fel úgy, mintha Friderikusz Sándor kérdésére válaszolna, elmarasztalva azokat az orvosokat, akik hagyományos vérnyomáscsökkentő gyógyszereket írnak fel, és saját, manipulált termékük vásárlására ösztönzik a betegeket.
Dr. Schwab és csapata ismeretlen elkövető ellen tett büntetőjogi feljelentést személyes adattal való visszaélés és személyiségi jogok megsértése miatt, de a hamis videó létrehozásával és terjesztésével a kuruzslás, csalás és gyógyszerhamisítás bűncselekmények is megvalósulnak.
Az orvos az esettel kapcsolatban azt mondta: akármennyire nyilvánvalónak látszik a hamisítás, sajnos nagyon sok rászoruló, megtévesztett beteg keresi a klinikát az idézett tartalmak miatt. „A hamis információk terjedése miatt is fontos leszögeznem, hogy sem én, sem a hozzám köthető vállalkozások soha, sehol, semmilyen étrend-kiegészítő terméket, gyógyszert nem reklámozunk, nem árulunk.”
Szintén hétfőn közölte a Semmelweis Egyetem, hogy a nevükben YouTube-on hirdetnek hamis terméket, egy pulzoximétert, azt állítva, hogy a készüléket az intézmény munkatársai fejlesztették ki. A videóban egy viszonylag kicsi, csipeszszerűen kialakított készülék látható, amely az ujjra csiptetve a valóságban a vér oxigénszintje mellett a pulzust méri. „A Semmelweis Egyetem által jegyzett lakossági videók az intézmény YouTube csatornáján érhetők el, a Semmelweis nem reklámozza szabadalmait online shop áruházakban. Az intézmény megteszi a szükséges jogi lépéseket”, írták.