A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH) 322 bejelentés érkezett a homofóbtörvény hatályba lépése óta.
Az elmúlt bő három évben a homofóbtörvény – a kormány szerint gyermekvédelmi törvény – 2021-es életbe lépése óta 322 bejelentés érkezett az NMHH-hoz azzal a gyanúval, hogy sérült a médiatörvény V. korhatári-kategória besorolása. Az adatokat a Népszava kérte ki a hatóságtól.
A törvény egyik pontja kimondja, hogy „azt a műsorszámot, amely alkalmas a kiskorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, különösen azáltal, hogy meghatározó eleme az erőszak, a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérésnek, a nem megváltoztatásának, valamint a homoszexualitásnak a népszerűsítése, megjelenítése, illetve a szexualitás közvetlen, naturális vagy öncélú ábrázolása, az V. kategóriába kell sorolni. Az ilyen műsorszám minősítése: tizennyolc éven aluliak számára nem ajánlott”.
A legtöbb, „LMBTQ-propagandával” kapcsolatos bejelentés a TV2 Sztárban Sztár című műsora miatt érkezett az NMHH-hoz, a bejelentők azt kifogásolták, hogy a műsorban férfiak öltöznek be nőnek, és nők férfiaknak – ami egyébként az egész műsor lényege, hiszen más sztárok „bőrébe bújnak”, és elmaszkírozva adják elő a dalaikat. A Médiatanács ebben a kérdésben úgy döntött, hogy a TV2 nem sértette meg a rendelkezéseket, vagyis a korhatári besorolást.
A második leggyakrabban jelentett műsor az a Nicktoons mesecsatornán futó Lármás Család című mese több epizódja volt – írja a Népszava. Itt azt kifogásolták, hogy az egyik örökbefogadott kisfiúnak két apja van. Mivel ebben az esetben külföldi médiaszolgáltatóról van szó, a Médiatanács nem járhat el az ügyben, és a holland joghatóság pedig nem gondolta, hogy 18-as karikával kellene ellátnia egy mesét, csak mert abban LMBTQ szereplők is megjelennek.
A panaszos lista 3. helyén a 2024-es párizsi olimpiai megnyitó szerepel, amit az M4 Sport közvetített, július 26-án. Bár itt néhány jelenetet még Orbán Viktor is kifogásolt, a Médiatanács arra jutott, hogy a médiatörvény „közérdekű célként tekint a társadalom számára kiemelten nagy jelentőséggel bíró események televíziós közvetítéséhez való széles körű, nyilvános hozzáférés biztosítására”.
A listán szerepelt „A család az család” társadalmi célú – egyébként az elfogadásról szóló – reklám is, amelyet az RTL sugárzott. A Médiatanács szerint ezt a reklámot csak este 9 és hajnali 5 óra közt lehetett volna sugározni azért, mert „a kisebb gyermekek számára megértési nehézséget okozhat, a nagyobbakban pedig bizonytalanságot, illetve feszültséget, zavart kelthet, ha a családdal, gyermekneveléssel együtt tálalva találkoznak a homoszexualitással”. Ezt az ítéletet ugyanakkor megsemmisítette a bíróság.