A zenekar vezetője szerint nem az a cél, hogy robotokra cseréljék az embereket.
Szombaton este Drezdában mutatkozott be MAiRA Pro S, egy újgenerációs robotkarmester. Markus Rindt, a zenekar művészeti vezetője elmondta, nem akarják lecserélni az emberi karmestereket, de vannak olyan művek, amelyeket csak egy robotkarmester irányításával lehet eljátszani. A szimfonikusok 25. születésnapja alkalmából bemutatott Robotersinfonie is teret ad az embereknek, a háromkarú robot ugyanis csak az előadás második felében jutott szerephez – írja a Guardian.
A hétvégi premierrel Markus Rindt két évtizedes álma vált valóra, és ebben nagy segítségére volt a Drezdai Műszaki Egyetem, az ő közreműködésükkel készült el a MAiRA Pro S. Az, hogy hét ízülettel rendelkező karok képesek legyenek úgy vezényelni, ahogyan azt a fenti felvételen is lehet látni, két évre volt szükség, ennyi időt alatt tanították meg a robotnak azt, hogyan is kell mozgatni a pálcát.
Ugyan MAiRA jelenleg a legnagyobb tudású robotkarmester, nem ő az első. Egyik elődje 2008-ban a Detroiti Szimfonikus Zenekart vezényelte, amikor Mitch Leigh The Impossible Dream című szerzeményét adták elő, 2017-ben a Lucca Filharmonikus Zenekart és Andre Boccellit is egy robot, dirigálta, 2023 júliusában pedig egy android állt a karmesteri pódiumra a szöuli Koreai Nemzeti Színházban.
Negyedszázados fennállása alatt a Drezdai Szimfonikusok többször is bebizonyították, hogy a kortárs zene fontos számukra, hogy szeretik az előremutató dolgokat. 2006-ban a Pet Shop Boys társaságában adták elő a Patyomkin páncélos szovjet némafilm zenéjének feldolgozását, 2017-ben pedig fesztivált rendeztek az amerikai-mexikói határ közelében, hogy így tiltakozzanak Donald Trump kirekesztő, megosztó politikája ellen.