Amennyire könyörtelen gyilkológép John Wickként, annyira szerethetően emberi civilként – pedig valójában semmi különöset nem csinál, csak nem szállt a fejébe a hírnév, noha 130 milliárdos vagyona mellett ez se lenne olyan meglepő. Portré Hollywood egyik legnagyobb sztárjáról, Keanu Reevesről.
Átadja a helyét a metrón, és egyáltalán, magánrepülők helyett a metrón videózzák. Ha nők mellett fotózzák, nem tapizza őket, inkább a testüktől pár centire tartja a kezét. Rengeteg pénzt adományoz jótékony célokra, és imádnivalóan kedves a rajongóival: ilyen és ehhez hasonló okok miatt tartja magát az az elmélet, hogy
Keanu Reeves A Világ Legcukibb Embere,
de még a visszafogottabb álláspontok szerint is a legközvetlenebb, legkedvesebb színész Hollywoodban.
A hétfőn hatvanéves sztár jófejsége először akkor lett médiaszenzáció, amikor átadta a helyét a metrón valakinek, akinek nehéz volt a csomagja: a videó felkerült a netre, és onnantól árgus szemekkel figyelték Keanu Reeves minden kedves gesztusát.
Igaz, a rajongóknak nem volt nehéz dolguk: tény, ami tény, Reeves időről időre csinál valamit, ami tömeghisztériával felérő rajongási hullámot generál hívei között, és ezeknek csak egy egész kis része abszurd. Ilyen volt például az, amikor megevett egy szendvicset egyedül egy padon, az erről készült lesifotó Sad Keanu – „szomorú Keanu” – néven híresült el, majd a rajongók ki is nevezték június 15-ét „Vidítsuk Fel Keanut-nappá”.
Néha egy koncerten – Dogstar nevű rockzenekarával – reagál kedvesen egy rajongói bekiabálásra (a „Lélegzetelállító vagy!” kiáltásra felelt úgy, hogy „Ti vagytok lélegzetelállítóak!”, amiből mára afféle Reeves-jelmondat lett), hol egy jégkrémet vesz csak azért, hogy aláírhassa a számlát egy rajongója számára (aztán a jégkrémet kidobja), hol pedig megszervezi, hogy a kényszerleszállást végrehajtó repülőgép utasai, mivel ő is azon utazott, mégis eljussanak az úti céljukig. És még partnere is 51 éves (Alexandra Grant képzőművész), neki pedig esze ágában sincs mindig újabb 21 évesre lecserélni, ahogy Leonardo DiCaprio teszi, ha az aktuális barátnője életkora eléri a 25-öt.
Egyszóval Keanu Reeves úgy viselkedik, mint egy normális ember, akinek helyén van a szíve, viszont ehhez hozzájönnek a hírnévvel és a sikerrel járó lehetőségek, amelyeket filantrópként használ ki az önzőség és az élvhajhászat helyett. És ennél láthatóan nem is kell több.
Pezsgő és szarvasgomba
Arról ugyanakkor persze szó sincs, hogy Reevest csakis azért szeretnék annyian, mert jó fej, vagy mert cukin eszi a szendvicsét a padon: természetesen elsősorban a filmjei tették naggyá, elsősorban a Mátrix, a modernkori popkultúra egyik legfontosabb filmjének abszolút főszerepe; bár mára talán még ennél is többen azonosítják újabb gigasikerével, a John Wick-sorozattal. (Amelyben, talán nem függetlenül a fent részletezett jóemberségtől, minden konfliktus alapja az volt, hogy valaki megölte a kutyuskáját.)
Reeves kínai-hawaii geológus apa és angol anya gyermekeként Bejrútban született 1964. szeptember 2-án. Mindössze kétéves volt, amikor apja elhagyta a családot, a férfit évekkel később drogkereskedelem miatt tíz év börtönre ítélték, fia 13 évesen találkozott vele utoljára. Szülei válása után anyjával és húgával Ausztráliába, majd New Yorkba, innen pedig Torontóba költöztek. A szórakoztatóiparban otthonosan mozgó anyja, aki olyan világsztárok öltöztetője volt, mint Dolly Parton, Alice Cooper és David Bowie, gyors egymásutánban háromszor ment férjhez és háromszor vált el, így Keanu, akinek neve azt jelenti, „hűvös szellő a hegyek felett”, öt év alatt négy különböző iskolába járt. Diszlexiája miatt sosem ment jól neki a tanulás, de amúgy is „túlzottan eleven” volt, akinek a kelleténél többször járt a szája, így egyik iskolájából ki is rúgták, végül 17 évesen maga függesztette fel tanulmányait, hogy megpróbálkozzon a színészettel.
Szabadidejét a jéghokipályán töltötte, a játék közben Shakespeare-t szavaló, kiválóan védő kapusra társai a Fal becenevet ragasztották. Egy baleset után azonban tudomásul kellett vennie, hogy soha nem lehet profi játékos. Filmszerepekről álmodozott és gitározott, útját anyja második férje, Paul Aaron hollywoodi és Broadway-rendező egyengette: a férfival közeli maradt viszonya a válás után is. Már kilencévesen játszott színházban, de fiatalon szerepelt különféle tévéműsorokban, rövidfilmekben is.
Reeves első fontosabb alakítását 1986-ban nyújtotta a Friss vér című filmben, testhezálló szerepben: a film a fiatal hokisok küzdelmes életéről szólt. Ezután bepakolta minden vagyonát egy ócska Volvóba, és Los Angelesbe költözött. Hollywoodban hamar felfigyeltek rá, és a Tim Hunter rendezte Féktelen folyó című filmben már komoly sikert aratott. Az 1988-ban forgatott Veszedelmes viszonyok és a két évvel későbbi Szeretlek holtodiglan után már az ígéretes színészek között emlegették, a Bill és Ted zseniális kalandja pedig meghozta számára a nagy áttörést (a filmnek 1991-ben még készült egy folytatása – Bill és Ted haláli túrája –, majd hosszú szünet után, 2020-ban bemutatták a harmadik részt is Bill és Ted: Arccal a zenébe címmel).
Szoros barátságot kötött River Phoenixszel, közös munkájuk az 1991-ben elkészült Shakespeare-átirat, Gus Van Sant rendezte Otthonom, Idaho volt (Phoenix két évvel később kábítószer-túladagolásban vesztette életét: addigra legjobb barátok voltak Reevesszel, akit így komolyan megviselt Phoenix elvesztése).
Reeves 1992-ben Francis Ford Coppola Drakulájában is szerepet kapott, majd A kis buddha című filmmel hívta fel magára a figyelmet. Világsztárrá a Féktelenül című akciófilmmel (1994) vált, amelynek másik főszereplője a pályakezdő Sandra Bullock volt. A folytatást azonban még a felkínált dollármilliók ellenére sem vállalta, mert a forgatás idején éppen zenekarával turnézott és a winnipegi színházban Hamletet alakított.
Jóemberségének egyik „stációja” is a Féktelenülhöz kötődik: Bullock a forgatás alatt mintegy mellesleg elejtette Reeves társaságában, hogy még sosem kóstolta a szarvasgombát és a pezsgőt, így Reeves pár nap múlva egy ajándékcsomaggal lepte meg a két luxuscikkel. Bullock azt mondta, nem is tudta, hogy miközben fecserészik, partnere egyáltalán figyel rá, így teljesen megdöbbentette Reeves figyelmessége.
1996-ban a Pár lépés a mennyország című romantikus dráma és egy évvel később a Láncreakció kisebbfajta bukásnak bizonyultak, de Al Pacino és Charlize Theron oldalán Az ördög ügyvédje című filmmel újrakezdődött sikersorozata.
Újratöltve
Az élvonalba a Wachowski testvérek rendezte Mátrix hozta vissza 1999-ben. A lenyűgöző látványvilágú filmben szuperlassított felvételeket, egyedi trükköket alkalmaztak, az operatőrök mellé képregény-rajzolókat is bevontak a munkába, az úgynevezett bullet-time vizuális effektet a Mátrix tette világhíressé. A film közel 470 millió dollárt jövedelmezett világszerte és négy Oscar-díjat is nyert. A folytatás négy év múlva került a mozikba Mátrix – Újratöltve és Mátrix – Forradalmak címmel, ezekkel Reeves több mint 150 millió dollárt keresett.
Magánéletét azonban tragédiák sora árnyékolta be. 1998-ban jött össze David Lynch asszisztensével, Jennifer Syme-mal, aki 1999. december 24-én szülte meg közös gyereküket, de a baba holtan született. A pár szakított, de később újra összejöttek, Syme azonban 2001-ben meghalt autóbalesetben; Reeves volt az egyike azoknak, akik a koporsót vitték az utolsó útján, Syme-ot pedig a babájuk melletti sírba temették. Egyik húgánál leukémiát diagnosztizáltak (Reeves a Mátrix bevételének 70 százalékát egy, a betegséget kutató alapnak adományozta).
2006-ban újra együtt játszott Sandra Bullockkal a Ház a tónál című romantikus, misztikus szerelmi történetben, majd két akciófilm főszerepét is elvállalta, Az utca királyaiban halálvágyó, komor zsarut alakított, az Amikor megállt a földben az űrből érkezett, szuperképességekkel rendelkező lényt. 2009-ben a Pippa Lee négy élete című filmben vállalt szerepet, amely arra kereste a választ, rejtőzik-e valaki az életünk során felvett szerepek mögött. 2013-ban rendezőként is bemutatkozott A tai chi harcosa című akciófilmmel, amelyben maga is kamera elé állt. Ezután a kritikusok által rosszul fogadott 47 Ronin című szamurájfilm következett, amelynek harci jeleneteit Budapesten forgatták.
Karrierje 2014-ben lendült fel újra, miután főszerepet kapott a Chad Stahelski által rendezett John Wickben. (Stahelski volt Reeves kaszkadőr-dublőre a Mátrixban.) A bosszúálló bérgyilkos szerepét azóta még háromszor formálta meg, legutóbb 2023-ban, a sorozat világszerte több mint 1 milliárd dollár összbevételt hozott. Az első John Wick spin-off, a Ballerina a tervek szerint 2025 nyarán kerül majd a mozikba, amelyben Reeves mellett Ana de Armas játssza a főszerepet.
2021-ben elvállalta a Mátrix-sorozat Lana Wachowski nevével fémjelzett folytatását, ám a negyedik rész (Mátrix: Feltámadások) meg sem közelítette a trilógia sikerét. (Kritikánk a filmről itt olvasható.) Jelenleg is több filmes projekten dolgozik, és a tervek szerint 2025-ben a Broadwayn is debütál Beckett Godot-ra várva című darabjában.
A filmezés mellett 1991 óta a Dogstar nevű grungezenekar basszusgitárosa, a bandának eddig három albuma jelent meg. Nemrégiben pedig írói babérokra tört: China Miéville brit fantasy-íróval közös munkájuk a The Book of Elsewhere (A máshol könyve) című sci-fi, amely egy képregénysorozaton alapul, s amelyet Reeves írt 2021-ben BRZRKR címmel. A színész nagy szerelmese a motoroknak, és ebben az sem ingatja meg, hogy 24. születésnapján súlyos motorbalesetet szenvedett. 2011-ben még egy motorkerékpár-gyár alapításába is beszállt.
Magánéletéről nem beszél sokat, ahogy hitéről sem, de a sajtóban leginkább „afféle buddhistaként” hivatkoznak rá. „Nagyon spirituális” embernek nevezi magát, és azt nyilatkozta: „a legtöbb dolog, amit a buddhizmusból tanultam, nagyon emberi volt: az érzelmek és az emberi múlandóság elfogadása, és hogy próbáljuk megérteni a másik ember álláspontját is”.
Nyitóképünkön Keanu Reeves. Fotó: Jose Breton / NurPhoto / NurPhoto via AFP