Élet+Stílus hvg.hu 2024. július. 16. 13:04

Muhammad Ali sohasem „csak” egy bokszoló volt

Muhammad Ali hírnevét nemcsak a bokszolás, hanem a provokálás iránti tehetsége, a játékossága és az elhivatottsága is táplálta. A római olimpián még Cassius Clayként mutatkozott be, és már akkor mindenkit levett a lábáról. A hamarosan kezdődő párizsi olimpia előtt felejthetetlen pillanatok felidézésével hangolódunk a játékokra. Sorozatunkban most 1960-ba utazunk vissza az időben.

Párizs 2024 - hírek
Friss cikkek a témában

Sorozatunk további részei itt olvashatók.

Az 1960-as római olimpián minden idők egyik legnagyobb játékosa mutatkozott be a szorítóban, de a történet már azzal túlnőtt önmagán, hogy Cassius Clay világszínpadra lépése majdnem meghiúsult. A 18 éves bokszoló – akit később majd Muhammad Aliként fog ismerni a világ – ugyanis félt a repüléstől. Annyira, hogy még az olimpiától is kész lett volna visszalépni.

Az edzője csaknem három órán át győzködte, hogy nem lesz semmi baj, és ha bajnok akar lenni, el kell utaznia Rómába. Cassius Clay végül elrepült az olasz fővárosba, de csak miután vett egy katonai ejtőernyőt, amelyet aztán végig magán tartott. A ringben már sokkal jobban leplezni tudta a félelmét, már ha félt egyáltalán. Mindig is magabiztosan, pimaszul nyilatkozott, de a szavai mögött nemcsak tehetség, hanem nagyon komoly edzésmunka is volt.

„Nehéz szerénynek lenni, ha valaki olyan nagy, mint én” – 80 éve született Muhammad Ali

Minden idők legnagyszerűbb nehézsúlyú bokszolójának tartották. Abba is aligha lehet belekötni, hogy a legkarizmatikusabb bokszoló volt. A bátorság hajtotta, a szavakkal legalább olyan jól bánt, mint az ütésekkel. A világbajnoki címekkel járó ismertségét társadalmi ügyek szolgálatába állította. A hírnevét nemcsak a bokszolás, hanem a provokálás iránti tehetsége, a játékossága és az elhivatottsága is táplálta.

Rómában a karizmája azonnal kiemelte őt a többiek közül, az olimpiai faluban mindenkivel kezet fogott, ismerkedett, mindenkit levett a lábáról a stílusával, és olyan népszerűségre tett szert, hogy megkapta „az olimpiai falu polgármestere” címet. Emberileg nyomot hagyott másokban, de aztán a ringben megmutatta, hogy sportolóként is a legnagyobbak közé tartozik.

A döntőben a lengyel Zbigniew Pietrzykowskival került össze, és az első két menet kiegyenlített erőviszonyai után az utolsó menetben kellett valami erőteljeset nyújtania. Cassius Clay mozgósította a fizikai fölényét, a gyorsaságát, és végül egyhangú döntéssel szerezte meg az aranyérmet.

A szókimondása, a karizmája miatt Muhammad Ali sohasem „csak” egy bokszoló volt. A faji büszkeség, a vallási meggyőződés, a politikai lelkiismeret és a belső erő jelképe lett, akit a popkultúra is magához ölelt. Életének az egyik legbátrabb pillanata 1996-ban jött el, amikor ő gyújthatta meg az olimpiai lángot Atlantában.

Lighting of the Olympic Flame Atlanta Games 19-07-1996

Uploaded by SJT Sports on 2020-12-19.

Meglepetés volt, a személyét titokban tartották a szervezők, az viszont az egész világ számára szemmel látható lett, hogy az bokszoló legenda beteg. Muhammad Alinál 1984-ben diagnosztizálták a Parkinson-kórt. Atlantában a keze remegett ugyan, de az arcán ugyanaz az eltökéltség látszott, mint amit a fénykorában szokhatott meg a közönség. Fiatalon az erő, betegen a méltóság jelképe lett.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.