Élet+Stílus Lengyel Miklós 2024. július. 09. 12:13

Mit keres Iszinbajeva őrnagy a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban?

A párizsi olimpia közeledtével mind többen teszik fel a kérdést, annál is inkább, mert az orosz sportolókat szankciók sújtják Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

“Jó ötlet, hogy a sportolók önkéntes alakulatokat hoznak létre, melyek Ukrajnában harcolnak” – jelentette ki 2022-ben Samil Tarpiscsev, az orosz teniszszövetség vezetője, aki jelenleg is tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), amelynek döntése kimondja, hogy az orosz hadsereg tisztjei nem vehetnek részt a párizsi olimpián.

Jelena Iszinbajeva rúdugró, korábbi világcsúcstartó azt állítja, hogy számára az őrnagyi rang csak formalitás, egyszerűen csak annyit jelent, hogy a hadsereg sportklubjában érte el az eredményeit. Az Ukrán Olimpiai Bizottság szerint azonban Iszinbajevát már réges-régen ki kellett volna zárni a Nemzetközi Olimpiai Bizottságból.

“Írtunk egy levelet a NOB-nak, hogy minden oroszt zárjanak ki a vezetésből” – mesélte a brüsszeli Politico tudósítójának az Ukrán Olimpiai Bizottság elnöke, aki beszámolt a válaszról is: ”Minthogy Iszinbajeva már nem Oroszországban, hanem Európában él, ezért nem látunk problémát abban, hogy ő továbbra is a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja maradjon.”

Csakhogy Iszinbajeva évekig támogatta Putyint, és büszkén parádézott az őrnagyi egyenruhában. Most nem támogatja Putyin háborúját Ukrajna ellen, de Oroszországot képviseli a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban – hangsúlyozzák a kritikusok, akik szeretnék elérni a két orosz tag kizárását.

Milyen alapon? Például azért, mert Iszinbajeva megkapta a Donyeck díszpolgára címet, ezt a területet az oroszok megszállva tartják, de az ukránok ragaszkodnak ahhoz, hogy a város és az egész kormányzóság továbbra is Ukrajna része.

A Politico természetesen megpróbálta elérni Jelena Iszinbajevát is, de az orosz rúdugró királynő nem állt kötélnek. Megkérdezték az orosz hadügyminisztériumot is arról, hogy még megvan-e Iszinbajeva őrnagyi rangja, és kap-e valamilyen anyagi juttatást az orosz államtól? Válasz természetesen nem érkezett.

Mi a Nemzetközi Olimpiai Bizottság etikai bizottságának véleménye? “Az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta folyamatosan ellenőrizzük az orosz tagokat, és megállapítottuk , hogy egyikük sem áll szerződéses kapcsolatban sem a hadsereggel, sem pedig a biztonsági erőkkel. Sem Iszinbajeva, sem Tarpiscsev nem támogatja az ukrajnai háborút.”

Való igaz, hogy Jelena Iszinbajeva a kétszeres olimpiai rúdugró bajnoknő eltűnt a nyilvánosság elől Putyin Ukrajna elleni agressziója után. Míg azt megelőzően Putyin egyik legfőbb támogatója volt Oroszországban, ezért is kerülhetett be a Nemzetközi Olimpiai Bizottságba 2016-ban, az agresszió kezdete óta senki sem látta őt az orosz hadsereg őrnagyi egyenruhájában, és senki sem hallotta, hogy felszólított volna bárkit is arra, hogy harcoljon Ukrajnában.

Csak hát kísért a múlt: Sojgu akkori hadügyminiszter személyesen léptette őt elő őrnaggyá, és nevezte ki a CSZKA klub fő sport instruktorává. A CSZKA az orosz hadsereg központi sportklubja a szovjet idők óta.

Jelena Iszinbajeva vezető szerepet vállalt abban a kampányban, amelyben az orosz versenyzőket próbálták meg tisztára mosni egy nagy doppingügyben, melyben Putyin személyes utasítására próbálták meg átverni az ellenőrzést. Cserébe Iszinbajeva kapott egy szép villát Tenerifén Putyintól. Ezzel megszerezte a tartózkodási engedélyt Spanyolországban. Biztos, ami biztos: azóta óvatosan elítélte Putyin agresszióját Ukrajna ellen.

“Világi nő voltam és vagyok. Az is akarok maradni” – írta akkoriban közösségi oldalán Jelena Iszinbajeva, aki fontosnak tartja hangsúlyozni: ”Az őrnagyi rangom puszta formalitás, sohasem szolgáltam az orosz hadseregben. Soha nem voltam egyetlen pártnak sem tagja, nem voltam a Duma képviselője.”

Oroszországban Iszinbajeva nyilatkozatait árulásnak minősítették. Mahacskala városában, ahol egy stadiont neveztek el róla, gyorsan váltottak, és újra Trud – munka – lett a sportközpont neve.

Tarpiscsev 25 éve vezeti az orosz teniszszövetséget, és 1994 óta tagja a NOB-nak, vagyis veteránnak számít. Tarpiscsev fele részben egy vállalkozás tulajdonosa a Krímben, és vígan teniszezik az üdülőkörzetben, melyet Ukrajna továbbra is sajátjának tekint. Iszinbajevával ellentétben ráadásul Tarpiscsev aktívan támogatja Putyin “korlátozott hadműveletét” Ukrajnában.

Tarpiscsev megtiltotta a teniszszövetség tagjainak, hogy bármilyen kritikus véleményt megfogalmazzanak az ukrajnai háborúval kapcsolatban: „Megtiltottam a fiúknak és a lányoknak, hogy provokatív kérdésekre válaszoljanak. Minden ilyen kérdésre csakis annyit válaszolhatnak: a sportot nem szabad összekeverni a politikával! Hagyjon engem békén!” Provokatív kérdések persze csakis külföldön érhetik az orosz sportolókat, mert Putyin birodalmában hazaárulásnak számít az ukrajnai hadjárat bírálata.

Hogy látja mindezt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke? “Egyik orosz NOB-tagnak sincsen szerződése a hadsereggel, és egyikük sem támogatja aktívan az ukrajnai háborút. Ők nem Oroszország képviselői a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban hanem épp ellenkezőleg: a NOB-ot képviselik Oroszországban” – nyilatkozta Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.