Margot Friedländer családját meggyilkolták Auschwitzban, ő az anyja kívánságát teljesítette azzal, hogy túlélte.
102 évesen tűzpiros kabátban mosolyogva pózol a holokauszttúlélő Margot Friedländer a Vogue németországi kiadásának a július–augusztusi címlapján.
Margot Bendheimként született 1921-ben Berlinben, a háború elején édesanyjával és öccsével, Ralffal élt, miután szülei elváltak. Tervezték, hogy elmenekülnek az országból, de 1943-ban a testvérét letartóztatta a Gestapo. Édesanyjuk szembeszállt a Gestapóval, ezek után a fiával együtt Auschwitzba deportálták, ahol mindkettőjüket meggyilkolták. Mielőtt elvitték, azt az üzenetet hagyta hátra a lányának, hogy „próbálj meg élni”.
Margot Friedländer 21 éves volt akkor, egy ideig bujkált, de végül elárulták, és 1944-ben az akkor nácik által megszállt Csehszlovákiában lévő theresienstadti táborba küldték.
„Hálás vagyok. Hálás vagyok, hogy megcsináltam. Hogy teljesíthettem édesanyám kívánságát. Hogy megpróbáltam élni” – mondta most 102 évesen a Vogue-nak, amelynek a szeretet a nyári témája.
„Nemcsak a nácikat élte túl, hanem az árulást és a veszteséget is legyőzte. Minden oka meglenne a keserűségre, de nyitott maradt, és nem hajlandó állást foglalni oldalak mellett. Kiáll a felejtés ellen, az emberség és az összetartozás mellett. 102 évesen igyekszik kapcsolatba lépni a fiatalabb generációval, és bebizonyítja, hogy a párbeszéd még mindig lehetséges” – mondta róla Kerstin Weng, a Vogue szerkesztője.
Friedländer a náci koncentrációs táborban ismerte meg későbbi férjét, Adolfot, akivel nem sokkal a felszabadulás után összeházasodott. 1946-ban emigráltak az Egyesült Államokba, és több mint hat évtizeden át New Yorkban éltek. 2010-ben, férje halála után Friedländer visszaköltözött Berlinbe. Azóta holokausztedukátorként kampányol, az erőfeszítéseiért több kitüntetést is kapott.
A német Vogue-nak nemcsak az életéről beszélt, hanem arról is, hogy megdöbbenti a jobboldali populizmus erősödése és az antiszemita támadások elszaporodása. „Ne azt nézzük, ami elválaszt minket. Nézzük azt, ami összeköt. Maradjatok emberek. Legyetek értelmesek” – üzente.