Vándor Éva
Szerzőnk Vándor Éva

Pedig kellene beszélnünk róla, ezt éppen ezek a könyvek is támasztják alá. A szó legszorosabb értelmében női könyvek ezek, tele olyan információval, ami elengedhetetlen a női testben létezéshez.

Dr. Benkovics Júlia: Magunkról – Tabuk nélkül a női testről

Hogy mennyire gyakorlatias, közvetlen, lényegre törő és okos Benkovics Júlia kötelező életirodalomnak is tekinthető könyve, az kiviláglik már rögtön az első oldalakon, ahol arra kéri az olvasóját, hogy feküdjön hanyatt, és a kezével járja be a saját nemi szervének az anatómiáját. Az pedig, hogy mennyire hiánypótló ez a könyv, kiderül a gyakorlat végi gratulációból: „Most már a legtöbb nőnél többet tudsz a punci anatómiájáról, és ez még csak a kezdet!”

Benkovics Júlia nőgyógyász és szoptatási tanácsadó, egy Instagram-oldalból nőtt ki a szakmai háttértudással és humorral is felvértezett könyve, amelyben a kiskamaszoktól az érett nőkig mindenkit ellát azokkal az információkkal, amelyekről vagy nem beszélünk, vagy amelyekkel kapcsolatban rengeteg a tévhit, és amelyek adott esetben akár életmentők is lehetnek. Ezek közül rengeteg dolog generációkon keresztül titokban maradt, nagyon sokan ezért nemhogy döntéseket nem tudnak hozni a saját testükről, de még csak nem is ismerik azt.

 

Dr.Benkovics Júlia
Fazekas István

A szerző azonban nemcsak nevén nevezi a dolgokat, hanem a női testtel való együttéléshez is megad minden információt, kezdve az alapoktól, például hogy hogyan is kell megmosni a nemi szervet, egészen az olyan bonyolultabb élethelyzetekig, mint a terhesség és a szülés, és szóba hoz olyan témákat is, amelyek még ma is keveseknek jutnak eszükbe, pedig fontos volna, mint amilyen a „napi puncitorna”. Benkovics Júlia ráadásul olyan frappáns mondatokban ragadja meg a lényeget, amelyek óhatatlanul az olvasóval maradnak. Például: „A legfontosabb szabály: bármid is viszket, ne vakard, mert csak rosszabb lesz!” De ugyanilyen hangnemben oszlatja el a tévhiteket is, levéve legalább ennek a terhét a nők válláról. Vegyük például ezt az üzenetet: „A hólyaggyulladás nem a ledér öltözködés miatt ránk szabott karmikus büntetés, hanem fertőzés.”

A szakember egyébként a HVG-nek adott interjújában is beszélt arról, hogy az önhibáztatás az egyik leggyakoribb tévedés, amikor egy nőnek egészségügyi problémája adódik, vagy hogy a rendszer a nők fájdalmát még mindig kevésbé veszi komolyan, és inkább beteszi a pszichoszomatikus dobozba. Vagyis megint ott vagyunk, hogy az információ nemcsak hatalom, hanem élet is, Benkovics Júlia könyvét ezért is érdemes minden nőnek levenni a polcról.

 

Libri Könyvkiadó, 287 oldal, 5299 forint

Dr. Anne Henderson: Menopauza természetesen

„Az új normális” – ezt kellene elfogadniuk a változókorba lépő nőknek a testükkel és a lelkükkel kapcsolatban, ám a tünetek és problémák hosszú listáját látva és tapasztalva érthető módon az elfogadás nem megy könnyen. Nem segít az sem, hogy a menopauza, bár kétségtelenül többet beszélünk már róla, még mindig tabunak számít, de legalábbis valami megfoghatatlan tünetegyüttesnek, amivel szemben mindenki tehetetlen. Mivel ez az olykor tényleg viharos időszak akár tíz évig is eltarthat, ennyi időn át nyilvánvalóan senki sem szeretné tehetetlennek érezni magát. De mit tegyen? Ennek a sokrétű, bonyolult kérdésnek a megválaszolásában segít a menopauzával évtizedek óta foglalkozó orvos, Anne Henderson szerkesztésében megjelent kötet, amely világosan, érthetően és gyakorlatiasan kalauzol el ebben az életszakaszban.

 

Dr. Anne Henderson
Facebook / Dr. Anne Henderson oldala

Tünetellenőrző segíti az eligazodást a panaszok között, de ezek leírása mellett rögtön ott vannak a lehetséges gyógymódok is. Ebben pedig a könyv hangsúlyosan a holisztikus szemléletet követi, és a gyógyír kombinációját kínálja, amelyben ugyanúgy megtalálhatók a gyógynövények, mint az aromaterápia, a mentális jóllét, a táplálkozás, a testmozgás és a menopauzális hormonterápia. A könyv szerkesztője nem győzi hangsúlyozni, túl azon, hogy mennyire fontos az információk birtokában lenni, a tanácsokat, eszközöket is személyre kell szabni, mert mindenki másképp, más és más tünetekkel éli meg ezt a kort.

 

Amivel szintén kitűnik ez a könyv, az az, hogy nemcsak a test, hanem a lélek gondjaira is megoldásokat kínál: a táplálkozás és a mozgás mellett a szorongás, feszültség, álmatlanság, koncentrációs nehézségek ellen is felvértezi az olvasót, és eligazít a kognitív viselkedésterápia, illetve a hormonterápia útvesztőiben is. Olyan, sokszor perifériára szoruló, az életminőség szempontjából mégis nagyon fontos témákkal is foglalkozik, mint az önbizalom-építés, a technológia tudatos használata és a stresszkezelés: egy egyensúlyi helyzet lehetőségét mutatja meg egy olyan életszakaszban, amely hírhedten az egyensúly felbomlásáról ismert. A könyv egyik legnagyobb ereje az információgazdagságon túl az átláthatósága, amitől minden módszer megnyugtatóan egyszerűnek tűnik, márpedig egy olyan időszakban, amit a szorongás, a zűrzavar jellemezhet, ez az egyszerűség felértékelődik.

HVG Könyvek, 224 oldal, 6500 forint

Holly Whitaker: Józan lázadás – Hogyan törj ki nőként az alkohol rabságából

A nők soha nem ittak még ilyen sokat – ez az erős mondat rögtön a bevezetőben elhangzik, megalapozva Holly Whitaker könyvének a létjogosultságát. A szerző önként vállalt elnyomásnak nevezi az ivás összeolvadását a mindennapokkal, és azt ígéri, hogy a könyve elolvasása után nem fogunk tudni többé ugyanúgy nézni az alkoholra – ezt az ígéretet be is tartja. Whitaker kifejezetten nőknek írta a könyvét, azt vallja, és részletesen meg is indokolja, hogy az Anonim Alkoholisták programja a férfiaknak szól (amikor a szervezet megalakult a harmincas évek Amerikájában, nőket nem is fogadott, senkinek eszébe sem jutott, hogy nők is lehetnek alkoholisták: ők csak az alkoholisták feleségei voltak.)

 

Holly Whitaker
hollywhitaker.com

Az alkohollal való szakítás Whitaker által felvázolt női megközelítésében nem az az egyetlen feladat, hogy az ember álljon le az ivással, hanem a cél az, hogy olyan helyzet alakuljon ki, amelyből nem akar megszökni, olyan élet, amelyet nem akar elfojtani. Ahogy a szerző fogalmaz: a józanság elérése nem a cél, csak a munka mellékterméke. A cél a munka, a leszokás pedig csak meggyorsítja a mélyebb sebek gyógyulását.

Whitaker nemcsak az alkohol társadalmi és kulturális beágyazottságát bírálja, hanem az elvonókúra-ipart is, ezért is nevezi radikálisnak a megközelítését, amellyel többek között arra biztat, hogy a leszokás folyamata során foglalkozzunk a legfontosabb meggyőződéseinkkel, válasszunk egészséges megküzdési mechanizmusokat, keressük meg az alapvető okokat, és ne tévesszük szem elől, hogy a józanságot gyakorolni kell (az AA-val szembeni egyik legfontosabb kritikája, hogy számukra a józanság sikerének fokmérője kizárólag a teljes absztinencia.) A komoly ivást összeköti az elnyomó rendszerekkel (a patriarchátus többször is előkerül a könyvben), a józanságot ezért is azonosítja ellenállásként, lázadásként.

 

A „nőkét leszokni” az ő értelmezésében azt is jelenti, hogy meg kell találni a saját utunkat az alkoholfüggőségből való kilábaláshoz, hogy nem csak egy út létezik. És miközben ezeket a lehetséges utakat megmutatja, lebontja az alkohol köré épült hazugságokat, elmagyarázza, hogy ez miért feminista kérdés, kutatásokkal, adatokkal és statisztikákkal, és persze a saját személyes történetével megtámogatva világít rá arra, hogy az alkohol hogyan tart távol önmagunktól. Ami pedig talán a legfontosabb, hogy érzékenyen és empátiával vezeti rá az olvasót arra, hogy miért a józanság a legjobb dolog, ami történhet vele.

Libri Könyvkiadó, 352 oldal, 4499 forint

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: