Németh András
Szerzőnk Németh András

Kartúmból, a polgárháború szélére sodródott Szudán fővárosából indult el Egyiptom felé egy állapotos asszony, s végül szörnyű megpróbáltatások után sikerült átjutnia a szomszédos országba, ahol most megszülte egészséges gyermekét, egy fiút.

A fiatalasszony – akinek nevét biztonsági okok miatt nem hozta nyilvánosságra a The Guardian című brit napilap – az eritreai harcok elől menekült az akkor még biztonságosnak hitt Kartúmba. Ám ahogy kitörtek Szudánban is a harcok, találat érte otthonukat és ekkor döntött úgy, hogy elindul Egyiptom felé. Az úton számos akadállyal kellett szembenéznie: rálőttek, ki kellett kászálódnia egy tetejére fordult autóból, majd vaksötétben kilométereket kellett gyalogolnia, hogy elérje a határt. A menekülő asszonynak többen segítettek: látták, hogy terhessége utolsó napjaiban van, s ezért helyette vitték karjukon kislányát.

Néhány nappal az Egyiptomba való belépés után megszületett a fiatalasszony második gyermeke, és úgy tűnik, hogy a brit hatóságok beengedik őt Nagy-Britanniába, ahol férje már jó ideje dolgozik. A 25 éves férj már megkapta a menekültstátuszt. A folyamat azonban nagyon lassú: miközben a brit hatóságok azt kérik a szigetországba letelepedni kívánó menekültektől, hogy ne illegális módon, hanem szabályosan lépjenek be az országba, nagyon lassú a letelepedési kérelmek elbírálása.

A családegyesítési vízumokat kiadására korábban a hatóságok 12 hetes határidőt vállaltak, most ezt nem tudják tartani, a cikkben említett szudáni férfi is tavaly februárja óta vár a válaszra. „Remélem, hogy hamarosan megkapom most az értesítést. Nagyon sok pénzt fizettem azért, hogy kijuttathassam a feleségem és a lányomat Kartúmból. De a csak az számít, hogy életben vannak” – idézte a The Guardian a szudáni férfit.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.