Kizárható, hogy kémek lettek volna.
Januárban nagy visszhangja volt Lengyelországban annak, hogy egy hétvégén három búvárt mentettek ki a viharos Balti-tengerből, akik nem igazán tudtak magyarázatot adni arra, hogy mit kerestek a 2 fokos vízen éjszaka, engedély és papírok nélkül, éppen a gdanski olajkikötő környékén azon túl, hogy lerobbant a motorcsónakjuk. A búvárokra a Naftoport létesítményétől nem messze találtak rá, ahol éppen egy új úszó földgázterminál építését is tervezik, a három – állítólag spanyol – férfi pedig azt állította a parti őrségnek, hogy borostyánkő után kutattak. A rendőrök megállapították, hogy a férfiaknak nem volt engedélyük a hajó üzemeltetésére, és nem kaptak engedélyt a merülésre. A lengyel média beszámolói szerint csak egyiküknek volt spanyol útlevele, a többiek szóban igazolták magukat.
A rendőrök az összes körülményt figyelembe véve úgy döntöttek, hogy nem történt semmi gyanús, ezért nem indítottak nyomozást és szabadon engedték a búvárokat, akik rögtön el is hagyták Lengyelországot. Vizsgálat azért indult, amelynek eredményéről most számolt be a Tengerészeti Hivatal: közleményük szerint megállapították, hogy a férfiak engedély nélkül tartózkodtak a vizen a kikötő körzetében, ezért az azonosított spanyol állampolgárra 3000 zloty (kb. 250 ezer forint) büntetést szabtak ki. Arról nem szólt a hivatal, hogy ezt a rég hazautazott emberen ki és hogyan hajthatja be. Az ügyészség nem foglalkozott az üggyel, a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője pedig csak annyit mondott, hogy ismerik az ügy összes körülményét. A jelek szerint az ügy lezárult.
A haditengerészet búváregységének volt parancsnoka a Gazeta Wyborcza című napilapnak azt mondta, az érthető gyanúk ellenére nem lehetett szó az energetikai létesítményeket kémlelő ügynökökről vagy diverzánsokról, mert nagyon amatőr módon viselkedtek. Sokkal valószínűbb, hogy kábítószercsempészek voltak, akik a cinkosaik által a kikötő előtt vízbe dobott szállítmányt akarták kiemelni, amikor bajba kerültek.