Élet+Stílus hvg.hu 2023. január. 19. 10:45

Csodálka, Hubadúr, Poca – egyre furcsább keresztneveket kérelmeznek a szülők

Tavaly rekordszámú, 625 keresztnévkérelem érkezett a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz.

Új divathullám indult a keresztnevek terén – derül ki a Nyelvtudományi Központhoz beérkező tavalyi kérelmekből, amelyekre a 24.hu kérdezett rá. Összesen 625 keresztnévkérelem futott be 2022-ben, és ezek közül összesen 47 férfi és 73 női nevet javasoltak bejegyzésre.

Dr. Raátz Judit tudományos főmunkatárs a lapnak azt mondta, hogy az új divathullám része a kettős keresztnevek kérelmezése, illetve a török eredetű nevek térhódítása – ez utóbbi a török szappanoperák népszerűségének tudható be. A kettős keresztnevekre példa a már eddig is használt Marianna, Annamária vagy Izabella, és az újabb keletű Annabella, Annabori, Annadóra, Annadorka. Tavaly engedélyezték az Annalina, Hannaléna és Pannaróza alakokat, de visszapattant Miramilla, Marimária, Zarahanna, vagy férfinevek esetében a Vidmór és a Mikafélix.

A jóváhagyott török eredetű nevek között van az Ajszel és a Szeniz női, valamint a Kadir, az Onur és a Vedát férfinév.

Magyar eredetű ugyanakkor összesen három volt a jóváhagyott nevek között, a Veka női, illetve a Maglód és a Vezekény férfinév.

És persze voltak egészen kirívó esetek is a kérelmekben, a fiúknál például a Kolbász, a Felhő, a Zé, a Zéka, a Tasi, a Hubadúr és a Zsoli, a lányoknál pedig a Mese, a Csoda, a Csodálka, a Bogár, a Poca és a Tisza.

Raátz Judit elmondta azt is, hogy általános tendencia, hogy a lányok különlegesebb neveket kapnak, mint a fiúk, mint ahogyan az is, hogy a hagyományos nevek lassan feledésbe merülnek, főleg a lányoknál. Egyre kevesebb az Éva, Julianna, Ilona és Andrea, a fiúknál azonban az 50 leggyakoribb név között tartja még magát a László, András, Gábor, Péter, Zoltán, István és János.

 

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.