Élet+Stílus hvg.hu 2023. január. 03. 17:13

Ezek az év legjobb társasjátékai a legnagyobb magyar szaklap szerint

Harmadszor is kihirdette az év legjobb társasjátéka-szavazásának eredményét az ország legnagyobb online társasjátékos magazinja, a JEM.

Hat kategóriában választotta meg a legjobb társasjátékokat az idén tízéves online társasjátékos lap, a Játékos Emberek Magazinja (JEM), amelyet a 2010-ben alakult Társasjátékos Klub tagjai hoztak létre, és amelynek 2021 nyarán jelent meg a századik lapszáma.

Mint a magazin közleményében írja, a JEM Társasjáték Díjra bárki jelölhette az elmúlt 1 évben újonnan megjelent társasjátékok közül a kedvenc játékát vagy játékait. A két hónapos nevezési időszak végén minden kategória 3–3, legtöbbek által nevezett játéka került a döntőbe, ahol a JEM szerkesztősége zsűrizte a társasokat.

A legjobb családi játékok között a Gémklub által kiadott Cascadia vadvilága lett, amely a világ legrangosabb társasjátékos díját, a Spiel des Jahrest is megkapta, és amelyet kritikájában a hvg.hu is dicsért. „A Cascadiában a játékosok élőhelyeket építenek és vadállatokat telepítenek, egy gyönyörű, mozaikos tájat hozva létre. Miközben a játékosok formálják környezetüket, figyelniük kell a létrehozott élőhelyekre és az azokat benépesítő vadvilágra is, hogy a legharmonikusabb1 ökoszisztémát alkossák meg Cascadiában. A játék nagy előnye, hogy játékmenete családok és komoly játékosok számára egyaránt élvezetes” – írja róla a közlemény. Kritikánk itt olvasható róla:

Kipróbáltuk az év legjobb társasjátékait

Idén is átadták a társasjátékos világ legfontosabb elismeréseit, és ezúttal a magyarok is örülhetnek: az év játéka és az év gémerjátéka máris kapható magyar nyelven. Ki is próbáltuk mindkettőt.

A Gamer kategóriában az idén nemzetközi szinten is számtalan díjat besöprő Ark Nova bizonyult a legjobbnak (amelyet szintén nagyszerűnek nevezett a hvg.hu is). A szintén a Gémklub által kiadott Ark Nova, ami címét Noé bárkájáról (Noah’s Ark) kapta, egyedi témával bír: a játékosoknak egy állatkertet kell felépíteniük, miközben a természetvédelemre is figyelmet fordítanak. „A többórás társasjáték ugyan semmi igazán új megoldást nem hoz, mégis olyan jól van összerakva, hogy játékosok százezreinek szívét hódította meg már megjelenésének évében” – írja a magazin. Kritikánk itt olvasható róla.

A gyerekeknek szánt játékok hazánkban még mindig a piac legnagyobb szegmensét teszik ki. A számtalan szereplő közül 2022-ben a Mézlelő nyerte el leginkább a döntnökök tetszését. „A hazánkban a Kék Kobra által képviselt Granna játékában keveredik a memóriajáték az ún. szerencsekísértő mechanikával. Virágokat ábrázoló lapkákat gyűjtünk, de emlékeznünk kell azok elhelyezkedésére, nem fordíthatunk fel egynél több tiltott lapkát, és még azt is meg kell gondolnunk, hogy melyik virágra szálljon a méhecskénk, mert csak a forduló egy adott pontján vihetjük el a győzelmi pontot adó lapkákat. Ennél a játéknál garantált, hogy a felnőttek is kihívásnak fogják érezni a feladatot, nemcsak a gyerekek” – áll a közleményben.

A kiegészítők olyan társasok, amelyek önállóan nem játszhatók, viszont egy másik játékot gazdagabbá, változatosabbá, érdekesebbé tesznek. Ennek a (kissé önkényes) definíciónak idén a 7 csoda: Párbaj - Agora felelt meg a legjobban. „Az alapjáték, a 2015-ös 7 csoda: Párbaj nemcsak számtalan díjat tudhat magáénak, hanem elhozta a kétszemélyes játékok reneszánszát is. Az Agora pedig a mintegy fél órás, egyszerű társasjátékból egy jóval komplexebb játékot faragott. Míg az alapjáték a gamerek számára kicsit kevés volt, addig az Agorával együtt már annyi döntési lehetőséget tartogat, amivel az igazán vájtfülű játékosok is boldogak lehetnek. A kiegészítő magyar kiadója a Gémklub” – írják.

A Hazai kategóriában a magyar tervező által magyar kiadónál megjelentetett társasjátékok versenyeztek egymással. Közülük ezúttal az A-Games gondozásában megjelenő Impression bizonyult a legjobbnak, amely összetettsége okán a Gamer kategóriában is megmérettethetett volna. „A játék az 1400-as évek technikai forradalmát eleveníti meg, amikor a nyomtatás révén a könyvek a leggazdagabb rétegeken kívül a nép számára is elérhetővé kezdtek válni. Az Impressionben a játékosok nyomdász cégek vezetőiként fejlesztik gépparkjukat, szélesítik klientúrájukat, és igyekeznek Európa legnagyobb nyomdájává válni” – írja a közlemény.

A fiatalok és idősek körében egyaránt népszerű partijátékok közül a szakmai zsűri a Stellát ítélte a legkiemelkedőbbnek. „A Gémklub játéka a Dixit univerzum népes táborát jó irányba bővíti. Megfordítja az asszociáció menetét, nem nekünk kell a szót kitalálnunk, ezáltal azok a játékosok is élvezik, akik az eredeti verzióval nehezebben boldogultak. Az egyensúlyozás viszont megmarad, ügyesen kell optimalizálni, hány kártyát választunk, mert ha egyik ellenfelünk sem választotta a mi lapunkat, bizony ki is eshetünk. Nagy előnye még, hogy bármelyik Dixit paklival játszható, ezáltal korlátlanul bővíthető és újrajátszható” – írja a magazin.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: