Felmenőinek Barbadoson volt ültetvényük, 250 rabszolgát tartottak.
A Marvel-filmek és a Sherlock Holmes-sorozat sztárja, a többszörösen Oscar-jelölt Benedict Cumberbatch és családja is azok között a magánszemélyek között lehet, akiknek rabszolgatartó múltjukért jóvátételt kell fizetniük Barbados számára – írja az ausztrál Sky News. A karibi szigetország kormánya 2021-ben (amikor is kikiáltották a köztársaságot és a függetlenséget a brit koronától), létrehozott egy munkacsoportot abból a célból, hogy azokat a magánszemélyeket és szervezeteket, akiknek és amelyeknek a felmenői vagy jogelődjei rabszolgákat tartottak a szigeten, jóvátétel megfizetésére kötelezzék.
Cumberbatch ősei Barbadoson a Cleland ültetvényt birtokolták, a földet a színész egyik egyenesági felmenője, Joshua Cumberbatch vásárolta meg 1728-ban. Becslések szerint körülbelül 250 rabszolgát dolgoztatott a Cumberbatch família az ültevényen egészen a rabszolgaság száz évvel későbbi eltörléséig. Ekkor az Egyesült Királyság 6000 fonttal kárpótolta a földbirtokos családot, ez az összeg mai árfolyamon 6,4 millió ausztrál dollárt, vagyis másfél milliárd forintot érne.
Amikor 1834-ben életbe lépett a rabszolgaság eltörléséről szóló törvény, az Egyesült Királyság kompenzálta a rabszolgatartó vállalkozásokat és magánszemélyeket a „veszteségeikért”. Összesen 20 millió fontot (ma ez 17 milliárd fontnak felel meg) fizettek ki, ez pedig a költségvetésnek tetemes részét, 40 százalékát tette ki. A Bank of England 2015-ben fejezte be a rabszolgatartókkal szembeni kötelezettségeinek kifizetését.
Cumberbatch már korábban elismerte ősei bűneit, és bocsánatot is kért értük. Állítólag éppen a családjának múltja miatt vállalta el az ifjabb William Pitt szerepét a 2006-os Amazing Grace (A szabadság himnusza) című filmben, amely az egykori brit miniszterelnök és szövetségeseinek erőfeszítéseit mutatja be a rabszolga-kereskedelem eltörléséért.
A színész később, 2013-ban pedig William Ford szerepében rabszolgatartót alakított a 12 év rabszolgaság című filmben.
David Comissong, a barbadosi jóvátételi bizottság elnöke azt nyilatkozta a Daily Telegraph-nak, hogy még csak a kártalanítási folyamatok elején vannak. A behajtott kárpótlási díjakat a gazdaság fellendítésére, infrastrukturális fejlesztésekre fogják használni Barbadoson. Cumberbatch családján kívül a barbadosiak listáján van még Richard Drax brit konzervatív parlamenti képviselő is, az ő ősei az 1620-as években alapozták meg a család szerencséjét rabszolgamunkán keresztül a szigetországban. A rabszolga-kereskedelem kétszáz évében a Drax család cukornádültetvénye körülbelül 30 ezer rabszolga halálért lehet felelős. A politikus jelenleg is a barbadosi ültetvény tulajdonosa, és továbbra is cukornádat termesztenek a földjén.