A Szent Márk tér korábban még a város egyik legmagasabb pontjának számított, de azóta annyit süllyedt, hogy minden áradás veszélyezteti a 900 éves műemléket.
Új megoldást találtak ki a velencei Szent Márk-székesegyház védelmére: üvegfalakat építettek köré, melyek sorompóként védik a 900 évnél is idősebb műemléket – írja az Euronews.
Mint írják, amikor a székesegyház megépült, még a város egyik legmagasabban elhelyezkedő pontja volt a Szent Márk tér, az elmúlt évszázadokban azonban addig süllyedt, hogy ma már Velence legalacsonyabb részének számít, így a megemelkedő tengervízszint újra meg újra elárasztotta a templom földszintjét, ráadásul az utóbbi években egyre gyakoribbak lettek az áradások.
A beömlő, és akár 24 órán át is problémát jelentő víz nem is az egyetlen veszély a műemlék számára: a hátramaradó sókristályok is korrodálják az oszlopok márványalapjait és a talaj mozaikjait – írják.
Az új védelmi rendszer üvegfalait a tér járdája alá süllyesztett betonalapokra emelték. A falak 1,1 méter magas vízszintet tudnak visszatartani, és a hullámzásnak is ellenállnak. A tervezők azt várják a rendszertől, hogy a jövőben valamennyi áradástól megvédi majd a székesegyházat.
Az üvegfalakon kívül egy csatornarendszert is kialakítottak az építészek a Szent Márk tér alatt, mely a lagúnából vezeti majd el a vizet, így óvva meg a székesegyházat és a teret az áradásoktól – írja a portál.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: