Ürge-Vorsatz Diana szerint ebben a különleges esetben még annál is jobb venni egy nagy fát, mintha egyáltalán nem vásárolnánk semmit.
Milyen karácsonyfa a legkörnyezetbarátabb? A műfenyő? A vágott? A gyökeres? Ha semmilyen karácsonyfát nem veszünk?
– teszi fel a kérdést Ürge-Vorsatz Diana klímakutató a Facebookon. A tudós úgy véli: a mai tudományos ismereteink alapján erre a kérdésre már más választ kell adnia annak, aki a környezet védelmében akarna cselekedni, ezért kijelenti:
Élő vágott fa a legjobb, minél nagyobb legyen!
Érvelésében azt írja: „Minél több karácsonyfát vásárlunk, annál nagyobb földterületből annál többen élnek meg Magyarországon olyan tevékenységből, ami alapvetően a természetet támogatja és élőhelyet biztosít, a lokális klímát szabályozza, a tárolt széndioxiddal a kibocsájtásainkat mérsékli, a biodiverzitást elősegíti, az aszályt csökkenti, a talajvizet tárolja és élőhelyet biztosít”, hiszen a karácsonyfáknak szánt fenyőfák termesztéséhez mesterséges erdőket hoznak létre. És minél nagyobb fát választunk, az a fa annál tovább láthatta el az ökoszisztémára rengetegféleképpen jó hatással lévő feladatait.
A műfenyőről azt írja, nemcsak később válik belőle nem lebomló műanyagszemét, de már használat közben is szennyezi a környezetet mikroműanyaggal, a gyökeres fenyővel szemben pedig az a fő ellenérve, hogy a több ezer év alatt létrejött talaj egy része kárba megy a kiemelés során, a másik része pedig aztán – ha egyáltalán tényleg elültetik a fát egy kertben – nem biztos, hogy jó az adott kertnek, akár invazív fajokat is be lehet vele hurcolni.
Arról, ha nem veszünk semmilyen fát, a tudós úgy véli: annál is jobb vágott fát venni. „Ha nem erre költjük a pénzünk, valamire el fogjuk – és gyakorlatilag bármi más költés, tehát fogyasztás, sokkal nagyobb környezeti kárt fog okozni, míg ez környezeti hasznot hoz” – írja.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: