A Memorial emberi jogi szervezet nem engedelmeskedett.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, idén megosztva ítélték oda a béke Nobel-díjat egy ukrán és egy orosz szervezetnek, valamint egy fehérorosz aktivistának.
Az orosz kormányzat azonban „nem megfelelőnek” ítélte a két másik nyertest és arra utasították az orosz győztes Memorial nevű emberi jogi szervezet képviselőit, hogy utasítsák vissza a díjat. A civil szervezet nem tett eleget az utasításnak.
„A civil társadalmat nem választják el egymástól az országhatárok, egy testületként dolgozik a közös problémák megoldásáért” – nyilatkozta a BBC-nek a szervezet vezetője, Jan Racsinszkij, aki üdvözölte a döntést, hogy három különböző ország kapja meg az elismerést.
A Memorial az egyik legnagyobb múlttal rendelkező civil szervezet, amely a sztálinista rezsim áldozatainak dokumentálása mellett a kortárs Oroszország emberi jogok elleni vétségeit is igyekszik feltárni, mára pedig az orosz politikai foglyokról szóló dokumentumok legfontosabb forrásává vált. A kormány „külföldi ügynöknek” bélyegezte és tavaly fel is függesztette a szervezetet, annak tagjai azonban nem hagytak fel a munkával.
Az ukrán díjazott Szabadságjogokért Központtal is dolgoztak már együtt az orosz háborús bűnök kivizsgálásán, ennek ellenére az ukránok egy része úgy véli, nem veszi ki jól magát, hogy az oroszokkal közösen nyerték el az elismerést. Az ukrán szervezetet igazgató Oleksandra Matvijcsuk szerint azonban minden lehetőséget meg kell ragadniuk, hogy Ukrajnáról beszéljenek és méltatta az orosz kollégája munkáját is, bár ahhoz ragaszkodott, hogy külön interjúvolják meg. Mint mondja, „most háborúban állunk, ezért szeretnénk, hogy jól hallatszon az ukrán jogvédők hangja.”
(Nyitóképünk a Nobel-békedíj átadásán készült, és a Memorial és a Szabadságjogok Központ vezetőjét, Jan Racsinszkijt és Oleksandra Matvijcsukot, valamint a bebörtönzött fehérorosz emberi jogi aktivista, Alesz Bjaljacki feleségét, Natalia Pinchukot ábrázolja.)