Élet+Stílus MTI 2022. november. 22. 18:20

Marine Le Pen is alkotmányba foglalná a terhességmegszakítás jogát

Korábbi álláspontjával ellentétben Marine Le Pen és pártja, a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés is támogatja a terhességmegszakítás jogának belefoglalását a francia alkotmányba.

A francia parlament csütörtökön kezdi meg a kormánytöbbség és a radikális baloldali Engedetlen Franciaország közös javaslatának megvitatását a terhességmegszakítás jogának alkotmányba iktatásáról, amelyet mindeddig Marine Le Pen pártja arra hivatkozva ellenzett, hogy ez a jog nincs veszélyben Franciaországban. Miután azonban a Nemzeti Tömörülés pártját számos bírálat érte a nem egyértelmű álláspontja miatt, Marine Le Pen hétfő este önálló javaslatot nyújtott be a törvényhozásnak.

„Az (eddigi) alkotmánymódosítási javaslatok egyértelműen szakítanak a kérdésben jelenleg meglévő egyensúllyal" – indokolta keddi közleményében a Nemzeti Tömörülés a döntését. A párt emlékeztetett arra, hogy nem támogatta néhány hónappal ezelőtt az abortusz jogi határidejének meghosszabbítását a 12. hétről a 14. hétre, és a mostani javaslattal az elsődleges célja a „jelenlegi egyensúly" megőrzése egy olyan szöveg elfogadása helyett, amely „további hosszabbításhoz vagy a jogi határidő megszüntetéséhez vezetne, és amely megkérdőjelezné az egészségügyi dolgozóknak a lelkiismereti záradékot".

Marine Le Pen szerint tévút vitát nyitni a kérdéséről, miután „ha az Egyesült Államokban létezik is (vita), Franciaországban nem". Mindezek ellenére az ellenzéki politikus szükségét érzi „alkotmányos szintre emelni az abortuszt illetően meglévő intézkedéseket", azért, hogy „csak alkotmányos reformmal lehessen őket megváltoztatni".

Miután az amerikai alkotmánybíróság döntésével megengedte az amerikai tagállamoknak az abortusz betiltását, Franciaországban először az ellenzéki baloldali szövetség, majd a Reneszánsz névre átkeresztelt kormánypárt is bejelentette a nyáron, hogy törvénytervezetet nyújtanak be, amely „alkotmányba foglalná az abortusz tiszteletben tartását".

A Nemzeti Tömörülés által benyújtott ellenjavaslat szövege az alkotmány preambulumába azt foglalná bele, hogy a francia nép ragaszkodik a terhességmegszakítás jelenleg érvényben lévő szabályozásához, megjelölve a közegészségügyi törvény idevonatkozó intézkedéseit. A törvény módosítását viszont bármikor lehetővé tenné a Nemzeti Tömörülés javaslata.

A tavaszi elnökválasztási kampányban Marine Le Pen elnökjelöltként még hároméves moratóriumot javasolt a társadalmi kérdésekben, míg a kérdéskörben megosztott pártjának más politikusai korábban betiltották volna a terhességmegszakítást.

„Csak mert egy spermium véletlenül találkozott egy petesejttel, hagynom kellene, hogy ez a véletlen meghatározza az egész életemet?"

A jogok nemcsak úgy vannak, ki kell harcolni, majd folyamatosan védelmezni kell őket - ezzel a szakmai hitvallással nők milliónak az életét változtatta meg az egyenlőségért vívott küzdelmet az élete utolsó pillanatáig fel nem adó ügyvéd, Gisèle Halimi.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.