Élet+Stílus hvg.hu 2022. október. 13. 19:19

Fenyegetett tanárok – Fekete Mónika: „A jelenlegi rendszer nem segíti az embert, hanem inkább alátesz”

Egyesek szerint már összeomlott, mások szerint az összeomlás szélén van a közoktatás, de tény, hogy nincs elég tanár, aki van, az megalázó bérért dolgozik központi tanterv alapján, rossz központi egyentankönyvekből, megterhelően sokat, az iskolaépületek sok helyen rohadnak, a tanulói teljesítmények egyre romlanak, a rendszer világszinten is a legkevésbé egyenlíti ki az otthonról hozott különbségeket. Mindez ellen – a legális érdekérvényesítési lehetőségüktől megfosztva is – egyre többen emelnek szót a pedagógusok közül. A hatalom viszont szintet lépett a retorziókban, amikor tanárokat rúg ki állásából, és több száz fenyegető levelet kézbesít a polgári engedetlen pedagógusoknak. A több száz „renitens” tanár közül ismerje meg Fekete Mónika, a budapesti Karinthy Frigyes gimnázium angol szakos tanárának véleményét.

Harminc éve tanítok angolt a Karinthy Frigyes Gimnáziumban. Hogy miért lettem tanár és miért tartok ki még mindig? Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen zseniális tanáraim voltak, és átragadt rám a lelkesedésük. A közösség támogató, az iskola jókedvű, a gyerekek tanulni akarnak, engem pedig sokáig vitt a lendület és nem is gondoltam arra, hogy eközben borzalmas a fizetésem.

Régen nem voltunk bekorlátozva, lehettek ötleteink, önálló gondolataink. Emlékszem még arra is, amikor a könyvtárossal együtt mentünk el a raktárba és választottuk ki a könyveket, amikből tanítani szerettünk volna. Ez mára teljesen megváltozott. Most az állam ad listát a könyvekről, amiket a gyerekek is gyűlölnek, én is gyűlölök. Nem tudom kibontakoztatni a kreativitásomat, nincs humor az oktatásban, semmi nincs, amitől egy kicsit is jól éreznék magukat a gyerekek. Ráadásul annyira megnövekedett az óraszám, hogy mind a tanárok, mind a diákok hullafáradtak.

Túry Gergely

A fizetésemről talán jobb nem is beszélni. 2000-ben az Egyesült Államokban taníthattam angol irodalmat Fulbright ösztöndíjasként, az iskolában én kerestem a legkevesebbet: havi 2000 dollárt. (Az amerikai kollégáim ennél lényegesebben többet vittek haza.) Magyarországon 20 év alatt nem értünk el odáig, hogy 1000 dollár felett legyen a fizetésem.

A jelenlegi rendszer nem segíti az embert, hanem inkább alátesz. Igyekszem becsületesen elvégezni a munkámat, 25 embert koordinálok, csapatban dolgozunk a kollégákkal, de amikor megpróbáljuk felhívni a figyelmet a problémákra, a tankerület szó szerint megaláz minket, miközben egy jól működő közösséget is szétzilál.

Pedig igenis fel kell szólalni, hiszen sokszor már a mindennapi működéshez sincsenek meg a feltételek. Semmi nem működik, az iskola beázik, nincs áram a konnektorban, az órán 15 perc elmegy azzal, hogy nem tudom összekötni a laptopomat a projektorral.

A tanári mellett egy EU-s konferenciatolmács diplomám is van, így bármikor felállhattam volna, de szeretem a hivatásom. A Karinthyban tanulni akarnak a gyerekek, angoltanárként megvan a magam szabadsága, a nemzetközi érettségire készítő tagozat pedig – ahol szintén tanítok – egészen más szemléletet ad a világra. Emellett harminc év alatt a saját tudásom is gazdagodott azzal, hogy itt tanítok. Hatalmas tudás van bennünk, aminek nem lenne szabad elvesznie.

A múlt heti akciónk figyelemfelhívásnak jó volt, fantasztikus érzés volt, hogy ennyien támogattak, de nem tudom, ettől változik-e valami. Fennáll a veszélye, hogy előbb-utóbb kialszik a tűz, minden marad a régiben, egyre több tanár fog keserűen felállni, miközben itt maradnak a zseniális gyerekek, akiket senki nem fog tanítani.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.