Élet+Stílus hvg.hu 2022. október. 04. 15:18

Az ajatollah megtalálta a bűnbakot az iráni zavargásokért

Hetekkel a fiatal nő gyanús halála után is tartanak a megmozdulások. Ali Hámenei szerint mindenről az Egyesült Államok és Izrael tehet.

„Egyértelműen kijelenthetem, hogy a zavargások és bizonytalanság Amerika és az elnyomó, hamis cionista rezsim [Izrael] által lettek kidolgozva” – idézi Ali Hámenei ajatollah-t a BBC. Az iráni egyházi vezető először kommentálta nyilvánosan a tüntetéseket, amelyeket zavargásoknak nevezett. Ezek az elmúlt tíz évben a legnagyobb kihívást jelentik az iráni hatalomnak, Hámenei figyelmeztette is a biztonsági erőket, hogy készüljenek fel további "zavargásokra".

Teheránban és országszerte azután kezdődött tüntetéssorozat, hogy egy 22 éves nőt, Mahsza Aminit őrizetbe vette az erkölcsrendészet mert a fejkendője nem takarta teljes egészében a haját. Szemtanúk szerint Aminit súlyosan bántalmazták az őt őrizetbe vevő rendőrök, aki ezután kómába esett, és néhány nappal később meghalt. Ezzel szemben a hatóságok hivatalos közlése szerint a nő halálát szívroham okozta.

Az utcára vonulók hidzsábokat égetnek, egyre több nő pedig haja levágásával tiltakozik az őket elnyomó hatalommal szemben. Az ajatollah egy nappal azután okolta Irán „ősellenségeit”, hogy a rendvédelmi szervek erőszakkal vertek le egy teheráni egyetemen szervezett tüntetést.

Négy évtizede tűrnek az iráni nők, de most forradalmi lobogót csináltak a hajukból

Egy 22 éves kurd nő halála miatt országszerte lángolnak a fejkendők Iránban. A forradalom a közösségi médiába is begyűrűzött, ahol a Mahsza Amini mellett kiálló nők sorra teszik fel a videókat, amelyeken az látható, hogy levágják a hajukat.

Több állam is elítélte a civilek ellen elkövetett rendszerszintű erőszakot, Joe Biden mély aggodalmának adott hangot, az Egyesült Királyságba delegált iráni nagykövetet pedig figyelmeztették, vállalják a felelősséget tetteikért, és hallgassanak állampolgáraik követeléseire.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.