A trónutódlási tanács ülése után új uralkodója lesz Nagy-Britanniának.
III. Károlyt szombat délelőtt a St James's Palace-ban hivatalosan is királlyá kiáltják ki. A II. Erzsébet halála miatt félárbócra eresztett zászlókat ismét fel fogják vonni a trónra lépési ceremónia idejére – írja a BBC.
Károly abban a pillanatban lett király, amikor édesanyja meghalt, de a hagyomány szerint a trónutódlási tanácsot az uralkodó halála után a lehető leghamarabb megtartják, hogy hivatalosan is kihirdethessék az utódot. A program szerint a tanácson a király személyes nyilatkozatot tesz a királynő haláláról, és esküt tesz a skót egyház tiszteletben tartására.
Az ülésen részt vesz többek között Kamilla, Károly felesége, aki mostantól királyné lesz, valamint a király fia, Vilmos, aki mostantól az új walesi herceg, vagyis a trónörökös.
A trónutódlási tanács ülését követően, magyar idő szerint 11:00-kor az erkélyről felolvassák a Károlyt uralkodóvá nyilvánító proklamációt. Ezt díszszemle követi, majd ágyúlövésekkel tisztelegnek az új király előtt.
Délben ugyanezt a nyilatkozatot felolvassák a londoni Királyi Tőzsdén, majd vasárnap délben Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is. A kormány vezető tagjai esküt tesznek III. Károly királynak az alsóházban.
A londoni kihirdetést követően 26 órán át az árbocok csúcsán lobognak a újra zászlók az új uralkodó tiszteletére. A nemzeti gyász ideje alatt a lobogókat megint félárbócra eresztik majd vissza.
Szintén szombaton 14:00-22:00 óra között a parlamentben a képviselők le fogják róni tiszteletüket a néhai királynő előtt.
Méltó utóda szeretne lenni III. Károly édesanyjának
Károly minden idők legidősebb brit uralkodójaként lép trónra, ám kérdés, hogy be tudja-e tölteni a nagy népszerűségnek örvendő édesanyja által hagyott űrt, nem beszélve arról, hogy képes lesz-e kezelni a királyi család utóbbi időben némiképp megtépázott reputációját?